یک پنجم جمعیت آذربایجان غربی سالمند هستند/ سالمندان در انتظار ارتقا کیفیت زندگی

خبرگزاری تسنیم پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲:۲۸
حدود ۴۷۰۰۰۰ سالمند آذربایجان غربی که تقریباً یک پنجم از جمعیت این استان را به خود اختصاص می دهد مدت هاست در انتظار ارتقا فعالیت های فرهنگی و اجتماعی برای بهبود زندگی خود هستند.

- اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه ، طبق سرشماری سال 95 حدود 10 درصد جمعیت کشور سالمند هستند و شمار سالمندان همچنان رو به افزایش است، طبق کارشناسی های صورت گرفته تا سال 2040 به ازای هر سه فرد یک سالمند در کشور وجود خواهد داشت و در حال حاضر هم 20 درصد بازنشستگان کشور را سالمندان تشکیل می دهند.
عدد 580 میلیون نفری بالای 60 ساله های جهان که طبق بررسی ها تا سال 2020 به یک میلیارد هم خواهد رسید، رشد عجیب و نگران کننده ای را از سالخوردگی در بافت جمعیتی کشورهای مختلف نشان می دهد، ایران نیز از شیوع این پدیده مصون نخواهد ماند و با در نظر گرفتن نرخ رشد 1.4 درصدی در کشور، پیش بینی می شود نسبت 9.3 درصدی سالمندان 60 سال به بالا به رقم 14 درصد در سال 1400 برسد.
 بر اساس سرشماری سال 1395، حدود 8.2 درصد از جمعیت آذربایجان غربی را سالمندان تشکیل می دهند و این در حالی است که از کل جمعیت کشور 9 درصد را سالمندان به خود اختصاص داده اند.
مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی با بیان اینکه 430 سالمند مرد و زن در شهرهای مختلف استان در این مراکز زندگی می کنند که بیشترین تعداد مربوط به شهر ارومیه با 242 نفر است می گوید: در حال حاضر 13 مرکز نگهداری سالمندان در استان فعالیت دارند و به این قشر ارائه خدمات می کنند.
سعید فریور می افزاید : دولت در راستای حمایت از سالمندان، یارانه به ازای هر فرد اختصاص داده است که این یارانه در مراکز بر اساس درجه یک و درجه 2 اعطا می شود.
فریور با بیان اینکه بهترین محل برای زندگی محیط خانه و جمع خانوادگی است تصریح می کند: امیدواریم با اختصاص اعتبار کمک هزینه نگهداری برای سالمندان در منزل،خانواده ها از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار