کمالوندی: ظرفیت غنی سازی ۵، ۲۰ یا ۶۰ درصد را داریم/ تورقوزآباد بخش خصوصی است

فرارو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۵
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: بازرسان آژانس فردا نمونه غنی شده در فردو را می بینند و راستی آزمایی می کنند. قرار بود ۱۵ سال در فردو مواد هسته ای نباشد و غنی سازی صورت نگیرد که این کار از چند روز پیش شروع و با انتقال یک سیلندر از سایت احمدی روشن حدود ۲ تن گاز هگزافلوراید UF۶ این کار انجام شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: از بازرسان آژانس هنگام خوراک دهی و جمع آوری محصول در فردو دعوت شد و قرار است فردا بازرسان به اینجا (فردو) بیایند تا نمونه گرفته شده را ببینند و راستی آزمایی کنند.
بهروز کمالوندی صبح روز شنبه پس از بازدید خبرنگاران از تاسیسات غنی سازی فردو در نشست خبری اظهار کرد: تا به حال سه گام برداشته شده بود که بنا به دستور رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی به ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در این سایت گاز UF ۶ تزریق شود و امروز دیدید که این ماشین ها فعال هستند و محصول آن ها نمونه گیری شده است.
کمالوندی اظهار کرد: از ۱۵ آبان گام چهارم اعلام شد و به سازمان دستور داده شد در این رابطه و همان طور که انتظار می رفت کاری که چند روز طول می کشد در کمتر از یک روز انجام شد.
وی ادامه داد: قرار بود تا ۱۵ سال در فردو مواد هسته ای نباشد، اما این کار با انتقال یک سیلندر از نطنز به فردو انجام شد که حدود ۲ تن گاز منتقل شد. ما در این سال های اخیر کار غنی سازی روی پسماند های باقی مانده از جریان غنی سازی را بهینه کردیم و به جز غنی سازی مستقیم با مواد اولیه از پسماند ها هم اورانیوم غنی شده گرفتیم. الان ۲۵ تن از آن ها را داریم که ۲ تن آن به فردو منتقل شد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: مرکز ملی خلاء، مرکز کنترل و استانداردسازی مواد و مرکز تولید ایزوتوپ پایدار از مسیر های غیر سانتریفیوژی را به علاوه عملیات غنی سازی اکنون در سایت فردو داریم. فردو در بخش غنی سازی دو بال دارد که یک بال آن فعال است و در بال دیگر سانتریفیوژ ها جمع آوری شده است، اما باید بگویم اگر قرار باشد در بال دیگر سانتریفیوژ بیاید دیگر از نسل اول نیست و حتما از ماشین ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار