جاسم غضبانپور هنرمند عکاس با استقبال از ایده برگزاری آنلاین نمایشگاه عکس دفاع مقدس در دورانی که همه خانه نشین شده اند، استفاده از فضای جدید برپایی نمایشگاه های مجازی را یک فرصت ویژه دانست.

جاسم غضبانپور عکاس باسابقه جنگ و دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار مهر ، درباره ثبت لحظات در هشت سال دفاع مقدس و سختی های عکاسی آنالوگ در آن دوران و تفاوتش با عکاسی دیجیتال امروزی توضیح داد: مطمئن باشید اگر آن زمان دوربین ها دیجیتال بود، آرشیوی کامل تر و بهتر از عکس ها و لحظات دفاع مقدس ثبت می شد که صدها برابر بهتر از امروز بود. از جمله سختی هایی که آن زمان داشتیم دغدغه خرید فیلم، هزینه ابزار و ادوات، ظهور و چاپ عکس ها بود که چون کیفیت چاپ در همه جا یکسان نبود، مجبور بودیم عکس ها را سیاه و سفید چاپ کنیم.
این عکاس پیشکسوت تأکید کرد: مشکلات عکاسی با دوربین آنالوگ زیاد بود اما شیرینی های خاص خودش را نیز داشت؛ همین که مجبور بودیم در عکس گرفتن صرفه جویی کنیم نکته مهمی بود چراکه باید بهترین عکس را ثبت می کردیم، برعکس دیجیتال که دست عکاس برای ثبت باز است.
وی افزود: کار عکاسی چه زمان در زمان جنگ و چه الان که مستند اجتماعی کار می کنیم سختی های خاص خودش را دارد و برای همین عکاس باید جستجوگر باشد و به تفکیک و آرام آرام مساله را پیدا و برای ثبت آن اقدام کند.
یکی از آثار جاسم غضبانپور در نمایشگاه «۴۰*۸»
این عکاس جنگ درباره دوران دفاع مقدس و لزوم پرداختن به این موضوع در شرایط امروز گفت: دفاع مقدس در زندگی ما جاری و ساری است و در واقع بخشی از زندگی و تاریخ ما به حساب می آید. به نظر من همه هنرمندان، صاحب قلم ها، مردم و حتی سیاستمداران باید دوره دفاع مقدس را جلوی چشم داشته باشند و هر آنچه تا الان در این زمینه انجام شده، کافی نیست.
درباره دفاع مقدس کار جدی فرهنگی نکرده ایم
غضبانپور افزود: وقتی جنگ های جهانی را با هشت سال ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار