ساعت 24 - رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، با تشدید انتقادها و حملات به دولت فرانسه و امانوئل مکرون، رئیس جمهور این کشور، خواهان تحریم خرید کالاهای فرانسوی به دلیل "اهانت به پیامبر اسلام" و ترویج اسلام ستیزی شد.

اردوغان گفت: "خطاب به مردم کشورم، هرگز تبلیغ مارک های فرانسوی را نکنید و به هیچ وجه کالاهای ساخت فرانسه را نخرید. درست همان طور که در فرانسه گفته شده کالاهای ساخت ترکیه را نخرید."تنش میان رهبران فرانسه و ترکیه در پی قتل یک معلم فرانسوی به دلیل نشان دادن کاریکاتوری از پیامبر اسلام و دفاع رئیس جمهور و دولت فرانسه از ارزش های سکولار و هشدار درباره اسلام گرایی افراطی بالا گرفت.آقای اردوغان بار دیگر اظهار نظر جنجالی خود را تکرار کرد و گفت که حملات به اسلام و توهین به پیامبر "با تشویق و حمایت رهبر فرانسه که به لحاظ عقلی نیاز به درمان دارد آغاز شده است."
آقای اردوغان با گسترش دامنه انتقادات خود گفت "سیاست اسلام ستیزی و دشمنی با مسلمانان در برخی از کشورهای اروپایی توسط مقاماتی در سطح روسای دولت این کشورها حمایت می شود."او گفت با مسلمانان در اروپا مانند "یهودیان پیش از جنگ جهانی دوم برخورد می شود."رئیس جمهور ترکیه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، را هم خطاب قرار داد و گفت: "ظاهرا در کشور شما آزادی دین وجود داشت و دولت شما ضامن امنیت افرادی بود که فرایض دینی خود را به جا می آورند، پس چرا بیش از ۱۰۰ نیروی پلیس به نماز صبح در یک مسجد یورش بردند؟ شما تا کنون چنین مواردی را در ترکیه شنیده یا دیده اید؟ خیر، چون در ترکیه آزادی دین به معنای واقعی کلمه وجود دارد."سخنگوی خانم مرکل امروز گفت صدراعظم آلمان اظهارات "اهانت آمیز" آقای اردوغان علیه امانوئل مکرون را محکوم کرده است.
آقای مکرون پیشتر گفته بود که ساموئل پاتی، معلم فرانسوی "کشته شد زیرا اسلام گرایان آینده ما را می خواهند"، اما فرانسه "کارتون ها را رها نخواهد کرد".ساموئل پاتی به خاطر نشان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار