بعد از ۳۰ سال مناقشه؛

باکو و عشق‌آباد بر سر میدان نفتی دریای خزر توافق کردند

لوگوی خبرگزاری مهر خبرگزاری مهر . پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۲۳:۵۹
جمهوری آذربایجان و ترکمنستان بعد از ۳۰ سال مناقشه بر سر مالکیت میدان نفتی «کپز»، توافق کردند که این میدان را به صورت مشترک توسعه بدهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت ریاست جمهوری ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان بعد از ۳۰ سال مناقشه بر سر مالکیت میدان نفتی کپز که در ترکمنستان «سردار» خوانده می شود، روز پنج شنبه دوم بهمن ماه توافق کردند که این میدان را به صورت مشترک توسعه دهند.
مهم ترین اختلاف دولت باکو و عشق آباد بر سر تعیین رژیم حقوقی دریای خزر نیز مالکیت این میدان بود. تاکنون آذربایجان، روسیه و قزاقستان توافقات دوجانبه و سه جانبه برای تقسیم بستر دریای خزر امضا کرده اند، اما مناقشه بر سر میدان نفتی کپز باعث شده بود ترکمنستان از امضای هرگونه توافق اجتناب کند.
همزمان با امضای توافق توسعه مشترک این میدان توسط وزرای خارجه دو کشور، الهام علی یف رئیس جمهوری آذربایجان طی کنفرانس ویدیویی مشترک با قربانقلی بردی محمداف، همتای ترکمن خود اعلام کرد که از این به بعد نام این میدان نفتی به «دوستلوق» (دوستی) تغییر می کند و نمادی برای دوستی دو کشور خواهد بود.
این میدان در سال ۱۹۸۶ کشف شد و ذخایر آن حدود ۵۰ میلیون تن (حدود ۳۵۰ میلیون بشکه) به ارزش حدود ۳۵ تا ۴۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود.
میدان «دوستلوق» همچنین حاوی ۱۰۰ میلیارد متر مکعب گاز است.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار