در نشست اندیشکده واشنگتن مطرح شد:

چالش‌های بایدن برای بازگشت به برجام و مرحله بعدی دیپلماسی هسته‌ای با ایران

لوگوی مشرق نیوز مشرق نیوز . جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۲۰:۵۳
سه سیاستمدار کهنه کار آمریکایی در نشستی که در اندیشکده واشنگتن برگزار شد چالش هایی را که دولت بایدن هنگام بازبینی چگونگی و امکان ورود مجدد به توافق هسته ای با ایران با آنها روبرو می شود، بررسی کردند.

سرویس جنگ نرم مشرق - مؤسسه واشنگتن نشستی مجازی با حضور «دنیس راس» دستیار ویژه سابق رئیس جمهور باراک اوباما و مشاور کنونی این اندیشکده، «سوزان مالونی» معاون برنامه سیاست خارجی در موسسه «بروکینگز» و «مگان اوسالیوان» استاد امور بین الملل در دانشکده کندی دانشگاه هاروارد برگزار کرد.
مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح شده در این گزارش، صرفاً جهت تحلیل و بررسی رویکردها و دیدگاه های اندیشکده های غربی منتشر شده است و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید مشرق نیست.
بازگشت به برجام به نقطه آغاز مذاکرات بعدی تبدیل خواهد شد
دنیس راس در این نشست اظهار کرد: جو بایدن، رئیس جمهور منتخب، در جریان مبارزات انتخاباتی خود چند برنامه برای نحوه برخورد دولت وی با ایران ارائه داد. نخست، وی عزم خود را برای جلوگیری از تولید هرگونه سلاح هسته ای توسط این رژیم را اعلام کرد. دوم، وی تأکید کرد که در صورت بازگشت ایران به برنامه جامع اقدام مشترک «برجام» ایالات متحده هم دوباره وارد برجام خواهد شد و راهی معتبر برای دیپلماسی و مذاکرات ایجاد خواهد کرد. این توافق نامه به نقطه آغاز مذاکرات بعدی تبدیل خواهد شد. سوم، او در مورد حفظ اهرم های ایالات متحده برای مقابله با سایر مسائل ایران، از جمله توسعه موشک های بالستیک، نقض حقوق بشر، و فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه صحبت کرد.
با این وجود یک سؤال مهم باقی مانده است: احتمال دستیابی دولت بایدن به این اهداف چیست؟ بنابراین مهم است که در تلاش برای همسان سازی فشارها و اهداف متعارض، به درس هایی که از رویکردهای دولت های اوباما و ترامپ گرفته شده است، نگاه کنیم.
مشاور ویژه سابق اوباما در ادامه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار