دو کشته در حمله پلیس نیجریه به تظاهرات مسالمت‌آمیز طرفداران شیخ زکزاکی + فیلم

لوگوی ایکنا ایکنا . چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۲۲:۲۴
در حمله پلیس نیجریه به طرفداران معترض شیخ زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی این کشور، دو نفر کشته و تعدادی مجروح شدند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی انجمن اسلامی حقوق بشر ، پس از تعویق مجدد دادگاه شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه، امروز طرفداران وی علیه ادامه بازداشت او و همسرش معلمه زینت در ابوجا، پایتخت نیجریه تظاهرات کردند.
گزارش ها از منطقه میتاما در ابوجا حاکی است، در این تظاهرات پلیس نیجریه با حمله به معترضان، دو نفر از آنها را در به قتل رساند و تعداد زیادی زخمی شده اند. 
اعتراضات مسالمت آمیز دیروز در واکنش به افشای ابتلای معلمه زینت به کرونا در زندان آغاز شد. این اعتراضات امروز كه دادگاه ایالتی كادونا، محاکمه این زوج را به حدود چهل روز دیگر در ماه مارس موكول كرد، ادامه یافت.
این زوج در پرونده قتل یک مقام امنیتی در جریان قتل عام بیش از هزار نفر از طرفداران جنبش اسلامی در زاریا به دست نیروهای مسلح نیجریه در سال 2015 در آنچه به عنوان تله ای برای آنها خوانده شده، متهم شده اند.
علی رغم این واقعیت که بیش از هزار طرفدار بی گناه جنبش اسلامی در حملات زاریا قتل عام شدند، حتی یک مقام مسئول در مورد این قتل ها متهم و محاکمه نشده است. پرونده این کشتار در حال حاضر در مرحله تحقیقات مقدماتی در دادگاه کیفری بین المللی است.
دادگاه عالی فدرال، عالی ترین دادگاه نیجریه، در سال 2016 بازداشت این زوج را خلاف قانون اساسی دانست و به دولت نیجریه دستور داد تا 16 ژانویه 2017 آنها را آزاد کند و غرامت بپردازد. با این حال، این حکم هرگز اجرا نشده است. در عوض برای انحراف پرونده، مقامات ایالت کادونا تصمیم گرفتند که این زوج را در سال 2018 تحت پیگرد قانونی قرار دهند.
بازداشت طولانی آنها با تعویق مکرر دادرسی حتی در شرایط مواجهه با ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار