گزارش اختصاصي

سناریو چیست؟

لوگوی واحد مرکزی خبر واحد مرکزی خبر . چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۲۳:۲۵
امروز کلید واژه هایی مانند: کلان تر از برجام، فراتر از برجام و ایران مقدم در بازگشت به برجام از زبان غربی ها شنیده می شود که تا حدی روشن می کند در سر ناقضان توافق هسته ای چه می گذرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سيما ،​ امروز کلید واژه هایی مانند: کلان تر از برجام، فراتر از برجام و ایران مقدم در بازگشت به برجام از زبان غربی ها شنیده می شود که تا حدی روشن می کند در سر ناقضان توافق هسته ای چه می گذرد.
آمریکا و اروپا تا سوم اسفند (۲۱ فوریه) وقت دارند تحریم هایی که آمریکا با خروج از برجام علیه ایران وضع کرد، لغو کنند.
با وجود این فرصت کوتاه، آمریکا و اروپا این روز ها حرف هایی خلاف انتظار ایران می زنند. مثلا وزیر خارجه آلمان گفته: اول ایران به تعهداتش برگردد بعد ما میآییم با آمریکایی ها حرف می زنیم ببینیم چه قصدی برای این توافق دارند.
فرانسه هم به عنوان اولین کشور اروپایی که با جو بایدن گفتگو داشته است، احتمالا قرار است نقش پلیس بد برجام را بازی کند. مقامات فرانسوی ديروز در اظهار نظری عجیب گفتند: ما باید ببینیم برگشت آمریکا به برجام را ایران چگونه با حسن نیت قابل تایید جبران می کند. موضوعی که با واکنش وزیر امور خارجه کشورمان روبرو شد.
این مطالبه آمریکا و ۳ کشور اروپایی در حالی مطرح می شود که گزاره بازگشت ایران به تعهدات، بیشتر یک مغالطه است، چرا که ایران هیچ وقت از برجام خارج نشده است، بلکه بر اساس بند ۳۶ برجام در برابر نقض عهد طرف های برجامی، تعهداتش را کاهش داده است.
با وجود اذعان غربی ها به صبر مثال زدنی ایران در برجام، آن ها از سناریو هایی صحبت می کنند که گویای بازگشت عقلانی و قانونی آمریکا به برجام با لغو تحریم ها نیست. می گویند برجام تنها یک سکو برای پرش به سمت اهداف دیگر است.
برخی هم این دیدگاه را دارند که کاخ سفید برای رسیدن به این اهدافش ممکن است تنها احساس بازگشت به تعهدات را بوجود ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار