زعفران یکی از ارزشمندترین رستنی های کشور است که با رایحه ای دل انگیز جهانیان را مجذوب خود کرده و لقب طلای سرخ را یدک می کشد؛ چندی پیش قیمت گل زعفران در حالی اعلام شد که پس از اعلام شاهد افزایش قیمت زعفران و به دنبال آن مشکلاتی برای خریداران بودیم.

خبرگزاری شبستان- خراسان جنوبی ؛زعفران یکی از ارزشمندترین رستنی های کشور است که با رنگ و رایحه ای دل انگیز و مزه ای دلپذیر جهانیان را مجذوب خود کرده و لقب طلای سرخ را یدک می کشد.
به اذعان کارشناسان ۹۵ درصد زعفران جهان در ایران تولید می شود زعفران به طور سنتی در استان خراسان، منطقه ای در شمال شرقی ایران با شرایط آب و هوایی ایده آل به عمل می آید سال های گذشته کشاورزان از خزان زعفران و نبود بازار فروش و.... شکایت داشتند و امسال ورق برگشته و کفه شکایت مردم به علت قیمت بالای این محصول سنگین تر شده است.
در چند ماه گذشته رئیس شورای ملی زعفران ایران در نشست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، حداقل قیمت خرید هر کیلوگرم گل زعفران توسط فعالان، تجار و صادرکنندگان را یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال اعلام کرده است.
«محسن احتشام» در این نشست حداقل قیمت خرید هر کیلوگرم پوشال زعفران را ۱۶۰ میلیون ریال و حداقل قیمت خرید هر کیلوگرم نگین را ۲۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و همین امر باعث افزایش بی سابقه قیمت گل زعفران و به دنبال آن زعفران خشک شده موجود در بازار شد تا جایی که بیشتر فروشندگان و واسطه ها زعفران سال گذشته را جمع آوری کرده تا با محصول امسال با چندین برابر قیمت به فروش برسانند.
خراسان جنوبی هم به عنوان یکی از قطب های تولید زعفران از این امر مستثنی نبوده و با توجه به آغاز فصل برداشت در برخی نقاط استان، گل زعفران تنوع قیمت از 120 تا 250 هزار تومان را تجربه کرده است.
افزایش بی سابقه قیمت گل زعفران
یکی از شهروندان ضمن گلایه از افزایش بی سابقه گل زعفران می گوید: هر ساله با شروع فصل برداشت با خرید 2 تا 3 کیلوگرم گل، زعفران ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار