یک کارشناس مسایل بین الملل و آمریکا گفت: بسیار دور از انتظار است که تبادل زندانی ها میان ایران و آمریکا سرمنشاء تحولاتی شود که به تنش در موضوع هسته ای و برجام پایان دهد.

امیرعلی ابوالفتح در گفت وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که روسیه ظرفیت و اراده بازگرداندن آمریکا و ترامپ به برجام یا کاهش فشارها و زمینه سازی برای رفع اختلافات دارد؟ گفت: مسلما خیر. مسکو چنین ظرفیتی ندارد چون روسیه در روابط با آمریکا دچار مشکلات اساس است و به جز شخص ترامپ و معدود مشاوران و دستیارانش که رویکرد مثبتی به روسیه دارند، ساختار سیاسی داخلی آمریکا، روسیه را دشمنی خطرناک و منفور می داند و اساسا پروژه استعفای ترامپ را به خاطر روابط ترامپ با روسیه و مساله اوکراین کلید زده اند. از این رو مسکو نفوذ کلانی در آمریکا برای باز کردن مسیر مذاکرات میان ایران و آمریکا ندارد.
وی ادامه داد: به علاوه متحدان مهم آمریکا از جمله فرانسه، انگلیس، ژاپن نتوانستند کاری در بازگرداندن آمریکا به برجام یا کاهش فشارها انجام دهند، بنابراین از این جهت شانسی وجود ندارد ضمن این که برخی افراد نگاه بدبینانه تری نسبت به روسیه دارند و معتقدند خارج شدن ترامپ از برجام و فشار حداکثری آن به ایران به نفع روسیه تمام شده و می شود چرا که به لحاظ اقتصادی ایران را به خود وابسته می کند و از طرفی از غلتیدن ایران به سمت غرب جلوگیری می کند.آنها هم چنین معتقدند با وجود مواضع تند مسکو علیه آمریکا به خاطر خارج شدنش از برجام و اعمال تحریم های گسترده نسبت به ایران در پس پرده چندان هم از این روند ناراحت نیست.
این کارشناس مسایل آمریکا تصریح کرد: این که روسیه آمریکا را وادار به بازگشت به برجام کند امری بعید و غیرممکن است اما این که روسیه بخواهد ایران را وادار به تمکین از خواست آمریکا کند احتمال دارد. در چنین شرایطی است که روس ها به خاطر اعمال فشار به ایران برای پذیرش ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار