آیا «روحانی» معمار نوین روابط تهران و ریاض است؟

ساعت 24 شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۹:۳۵
ساعت 24-زمزمه هایی در روزهای اخیر توسط رسانه های خبری مبنی بر ارسال نامه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به رهبران کشورهای عربی عضو در شورای همکاری خلیج فارس مطرح شدند؛ خبری که در نهایت عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه را دست به کار کرد تا بر صحت این خبر مهر تایید بزند.

نامه مستقیم شخص حسن روحانی به همتایان عرب خود در منطقه را در چنین برهه حساسی بی شک باید گامی مهم در راستای سیاست نظام برای افزایش صلح و ثبات در منطقه و به دست گرفتن ابتکار عمل این مهم دانست. راهبردی که حسن روحانی و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه سکان داران آن هستند و همزمان شده با پیغام و پسغام های ریاض برای گفت وگو با ایران. راهبرد «کمپین صلح هرمز» که دولت روحانی در آخرین دور از تلاش خود برای عملیاتی ساختن آن، دیپلماسی نامه نگاری را بکار گرفته است می تواند رویای دیرینه کشورهای منطقه برای تامین امنیت منطقه خلیج فارس به دست خودشان را تحقق بخشد.
«دیپلماسی نامه نگاری» روحانی با رهبران عرب
اما با خاتمه یافتن سفر هیئت ایرانی به نیویورک پیشبرد «کمپین صلح هرمز» پایان نیافت و رئیس جمهوری و وزیر خارجه در سفرهای منطقه ای خود و دیدار با رهبران کشورهای همسایه تلاش کردند تا این برنامه تحت لوای یک شعار باقی نماند و رنگ و بوی عملیاتی شدن به خود بگیرد. اکنون در تازه ترین فاز کمپین صلح هرمز، حسن روحانی که یکبار پیشتر نیز در سال 84 زمانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی بود با ملک عبدالله، پادشاه پیشین سعودی در عربستان دیدار کرده بود، این بار دست به قلم شده است تا پیام جمهوری اسلامی ایران برای ارتقا صلح و ثبات منطقه ای را با «دیپلماسی نامه نگاری» به گوش رهبران منطقه ای عرب برساند.
در ماه های اخیر و پس از مخابره پیام صلح هرمز روحانی در سازمان ملل بود که کشور امارات یک هیئت دیپلماتیک را برای کاهش تنش با ایران روانه تهران کرد و عربستان نیز پالس های مثبتی را برای گفت وگو با ایران فرستادند تاجایی که عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز برای میانجی ...

سرخط اخبار