حتی وام 60 میلیونی هم نمی تواند کمکی برای تسهیل ازدواج باشد. نمودار سن ازدواج سال به سال صعود می کند و شاید به همین دلیل است که ازدواج دختر 16 ساله و پسر 20 ساله عجیب است.

«تندگویان» معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اخیرا اعلام کرد که از سال 92 تاکنون پرداخت تسهیلات وام ازدواج بیش از 10 برابر شده است. اما این افزایش کمکی به بالارفتن نرخ ازدواج نکرده و در عمل تاثیری نداشته است.
در چند سال اخیر، میزان سن ازدواج در دخترها و پسرها افزایش یافته و تقریبا ازدواج جوانان تبدیل به بحرانی در ایران شده است. طبق گفته ی آمار های بین المللی و داخلی حدود ۱۳ میلیون جوان مجرد ایرانی از سن مناسب ازدواج گذر کرده اند.(1)
دختر خانم به دنبال پسری است که در حدود سن 25 سال، دارای خانه، خودرو و کار ثابت باشد. در حالی که تعداد چنین پسرهایی بسیار اندک است. آقا پسرها نیز تصورات درستی ندارند؛ برخی سیرت و اخلاق نیکو را فدای ظاهر زیبای دختر می کنند و همین باعث می شود پس از مدتی عاشق فرد دیگری شوند
اما چرا با وجود پرداخت وام 30 میلیونی، باز هم جوانان گرایشی به ازدواج ندارند؟
شروع یک زندگی چند؟! اگر در مورد هزینه آغاز زندگی یک زوج جوان یک حساب ساده انجام دهیم شاید حق با جوانان باشد. برای مثال تهیه یک جهیزیه معمولی بدون وسایل غیرضروری(مبل، تخت خواب، میز ناهارخوری و...) بیش از 50 میلیون است. از طرفی دیگر، هزینه برگزاری یک مراسم عروسی حداقل 20 میلیون تومان برای خانواده پسر هزینه دارد.
بیشتر بخوانید
ایران تنها کشوری که "وام ازدواج" می دهد
اما مشکل اصلی تهیه مسکن است. مسئله ای که بسیاری از جوانان آن را اصلی ترین دلیل عدم تاهل خود معرفی می کنند. با اینکه قیمت اجاره مسکن در شهرهای مختلف متفاوت است اما اگر مناطق پایین تهران را معیار قرار دهیم، برای اجاره یک خانه حدود 60 متری تقریبا به 60 میلیون ودیعه و ماهانه 1 میلیون ...

سرخط اخبار