پایان سلطه سوداگران مسکن

ارانیکو پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۹:۳۴
بازار مسکن از بهار سال گذشته تا همین یک ماه گذشته کاملا در تسلط سوداگران قرار داشت اما الان قدرت این گروه در بازار ملک به حد بی اثر خود فروکش کرده است.

سوداگران بازی دوجانبه ای در معاملات ملک به راه انداخته بودند. رفتار آنها در سال گذشته در جایگاه خریدار آپارتمان در یک روز و فروشنده همان واحد مسکونی در روز یا روزهای بعد باعث افزایش حرارت قیمت تحت تاثیر هیجان سازی در رفتار معامله گران بازار ملک شده بود.
موج سواری سوداگران ملکی طی سال گذشته و نیمه اول امسال سبب شد میانگین رشد ماهانه قیمت مسکن در تهران به ۵درصد برسد که بسیار فراتر از تورم عمومی ماهانه بود. طی این مدت مهم ترین آسیب وارد شده به بازار معاملات مصرفی آپارتمان از محل رفتار سوداگران، بروز ترس خریداران مصرفی از گران تر شدن مسکن بود که این موضوع باعث افزایش تصاعدی هیجان در بازار شد. اما اکنون مانور سوداگران ملکی در بازار تقریبا به صفر رسیده است. شروع خروج و عدم افزایش حجم تقاضای سوداگرانه را می توان اوایل تابستان امسال عنوان کرد. تیر ماه امسال تورم ماهانه مسکن از حدود ۵ درصد ماه های قبل به زیر ۵/ ۱ درصد رسید. مرداد ماه اما رفت و آمد سوداگران در بازار مسکن تهران متوقف شد و این اتفاق مثبت تحت تاثیر تورم منفی در این بازار رقم خورد. مرداد ماه امسال برای اولین بار طی سه سال اخیر قیمت مسکن نه تنها افزایش پیدا نکرد که به میزان ۲/ ۳ درصد کاهش یافت. درحال حاضر متوسط قیمت مسکن در تهران ۱۳ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان است. کاهش قیمت مسکن در تهران نیروی دافعه قوی برای سوداگران به حساب می آید.
اگر تقاضای غیرمصرفی کوچک ترین امید به کمترین افزایش قیمت مسکن در ماه های آتی را داشت با عقب نشینی رخ داده در سطح قیمت ها، این پیش بینی تورمی کاملا نقش بر آب شده است. سوداگران ملکی بیشتر از سایر فعالان این بازار مطلع هستند که «هر زمان از فاز ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار