حقوق بشر اختراع غربی یا کالای اروپایی نیست

ایلنا شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۲

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با بیان اینکه حقوق بشر یک اختراع غربی یا کالای اروپایی نیست که به دیگران صادر شده باشد، گفت: برای ما حقوق بشر قسمتی از عقلانیت ما است که ریشه در اسلام دارد.
به گزارش ایلنا، محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، در سی و چهارمین نشست ساز وکار گزارش دهی دوره ای حقوق بشر سازمان ملل موسوم به (یو پی آر) در ژنو سوئیس ایراد سخن کرد و دستاوردهای حقوق بشری و گزارش دوره ای کشورمان پرداخت؛ مشروح سخنرانی را در ادامه می خوانیم:
آقای رئیس، هیات های محترم، خانم ها و آقایان؛
برای من افتخار است که در سی و چهارمین جلسه کارگروه یو پی آر حضور دارم،
سازوکار یو پی آر روندی منحصر به فرد می باشد که وضعیت حقوق بشر کشورهای عضو سازمان ملل را به صورت دوره ای بررسی می کند و فرصت بهبود وضعیت حقوق بشر را از طریق اتخاذ اقدامات مقتضی فراهم می آورد.
بنابراین، جمهوری اسلامی ایران یو پی آر را به عنوان سازوکاری که وضعیت حقوق بشر تمام اعضای سازمان ملل را به صورت برابر مورد بررسی قرار می دهد در حد والایی ارزش می نهد.
با توجه به فعالیت های جهت دار سیاسی سازمان ملل، این رفتار و سازوکار نسبتا منصفانه قابل تقدیر می باشد.
سیاسی کاری، جانبداری و بازی های سیاسی به شدت در حال صدمه وارد کردن به اعتبار، تاثیرگذاری و آوازه سازمان ملل به عنوان یک نهاد بین المللی که وظیفه اش ایجاد گفت وگوهای صلح آمیز و متمدنانه بین ملتهاست، می باشد.
با در نظر گرفتن این حقایق تأسف بار، یو پی آر سرمایه ای ارزشمند می باشد که می بایست خیلی با احتیاط از آن در مقابل فعالیت هایی که ارزش آن را خدشه دار می کنند، محافظت کرد.
آقای رئیس؛
با در نظر گرفتن این ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار