لندن – ایرنا – مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد که اعضای اتحادیه از درخواست ایران و ونزوئلا برای دریافت تسهیلات مالی از صندوق بین المللی پول جهت مبارزه با ویروس کرونا حمایت می کند.

جوسپ بورل روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی که به صورت ویدیویی برگزار شد همچنین بر لزوم تداوم کمک های دارویی به ایران و ونزوئلا که از سوی آمریکا تحریم هستند تاکید کرد و گفت ظرف هفته های آینده کالاهای ضروری به ارزش ۲۰ میلیون یورو راهی این دو کشور خواهد شد.
وی با بیان اینکه ایران و ونزوئلا عمدتا به دلیل تحریم های آمریکا در وضعیت دشواری قرار دارند افزود: این مهم است که مبادلات تجاری در سطح همکاری های بشردوستانه شامل مواد خوراکی و دارویی صورت گیرد. اما این مساله باید مورد تاکید قرار می گرفت، چون بسیاری از افراد تصور می کنند که اگر در این زمینه همکاری کنند مشمول تحریم های آمریکا خواهند شد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ذهنیت شرکت ها در این زمینهرا اشتباه توصیف و تصریح کرد؛ آنها باید درک کنند که در زمینه مبادلات بشردوستانه منعی وجود ندارد.
او بار دیگر بر لزوم همکاری یکسان صندوق بین المللی پول با ایران و ونزوئلا مانند سایر کشورهای عضو این سازمان برای استفاده از تسهیلات سریع مالی درمبارزه با ویروس کرونا تاکید کرد.
رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته اعلام کرد که برای مقابله با ویروس کرونا طی نامه ای به رییس صندوق بین المللی پول خواستار استفاده از حق ایران برای بهره مندی از ۵میلیارد دلار تسهیلات سریع از آن صندوق شده است.
«عبدالناصر همتی» با اشاره به اعلام آمادگی این سازمان برای ارائه پشتیبانی های مالی در قالب کمک های اضطرای به میزان ۵۰ میلیارد دلار، در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود افزود: پیرو این اعلام و برای بهره مندی از این حق ایران، روز جمعه ۱۶ اسفند ماه، نامه ای به خانم کریستالیناگئورگیوا رئیس صندوق ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار