درس هایی تاریخی از ماجرای ده ونک +فیلم

مشرق نیوز چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۹
«با کمک اعتبارات سال آینده و زمین معوض، مشکل حل شود» دستور کوتاه معاون اول رئیس جمهور، احتمالا به یک قصه پرماجرا پایان خواهد داد.

به گزارش مشرق، «با کمک اعتبارات سال آینده و زمین معوض، مشکل حل شود» دستور کوتاه معاون اول رئیس جمهور، احتمالا به یک قصه پرماجرا پایان خواهد داد. ماجرایی که از 4 سال پیش پایش به دادگاه هم باز شده بود و با حکم قطعی دادگاه در سال 97 «باید» به پایان می رسید. اما عده ای با مقاومت در برابر اجرای قانونف، موضوع را به مشکلی امنیتی تبدیل کردند که تا امروز ادامه پیدا کرده است.
شروع ماجرا
ماجرا به 12هزار متر زمین در محله ده ونک مربوط می شود که 80 خانه در آن وجود دارد. خانه هایی که 70 سال پیش، به کارگران یک کارخانه آلمانی اجاره داده شده بود. کارخانه که رفت، زمین ابتدا به وزارت راه و بعدش به آموزش و پرورش رسید اما کارگرها در همان خانه ها ماندند. هرچند طبق قانون، سند زمین ها به نام دولت بود اما دولت هم کج دار و مریز با مساله پیش می رفت.
مالکیت زمین ها
چندباری قرار شد که خانه ها به ساکنان فروخته شود، اما مشکل اینجا بود که این زمین ها به لحاظ قانونی قابل فروش نبود. در همان زمان، سازمان ثبت شمیران طی نامه ای مکتوب اعلام کرد که این زمین ها قابل واگذاری نیست چون مالکیت آن برای دولت است.
مطالبه نهادهای نظارتی
سال 80 که شد، دولت حق بهره برداری از زمین را به دانشگاه الزهرا داد. حالا پای نهادهای نظارتی هم به ماجرا باز شد. سازمان بازرسی و دیوان محاسبات هم مدعی دانشگاه الزهرا شده بودند که چرا زمین های بیت المال را پس نمی گیرد.
نظر قوه قضائیه
بالاخره سال 94 با شکایت دانشگاه الزهرا، موضوع به دادگاه کشیده شد. دادگاهی که 2 سال طول کشید و طرفین اسناد خودشان را ارائه کردند. ساکنان هم بیش از 10 وکیل گرفتند تا از خواسته شان دفاع ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار