امضای دیجیتال پروژه ای است که با مصوبه هیات وزیران از سال 1388 مطرح شده، اما با وجود اینکه برخی بانک ها آن را اجرایی کرده اند، هنوز به صورت فراگیر مورد استفاده قرار نگرفته است، با این حال گفته می شود که این طرح تا سال 1399 یا 1400 به عنوان زیرساخت چک های الکترونیک توسط بانک مرکزی اجرایی خواهد شد.

به گزارش صبحانه ، سید محمد مهدوی، مدیر بانکداری الکترونیک بانک قرض الحسنه رسالت در گفت وگو با ایسنا، در این باره با بیان اینکه مصوبات مربوط به امضای دیجیتال در هیات دولت مربوط به پیش از سال ۱۳۸۸ بوده است، اظهار کرد: بر اساس مصوبه هیات وزیران مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت بازرگانی متولی این امر شد، اما این امر باید در ارتباط با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان ثبت احوال، سازمان فناوری کشور و حتی قوه قضاییه انجام شود.
وی افزود: در حال حاضر زیرساخت تئوری و قانونی برای اجرای طرح امضای دیجیتال در کشور وجود دارد، اما با وجود اینکه لازم الاجرا بودن آن هم ابلاغ شده، اما هنوز در فوریت قرار نگرفته است.
مدیر بانکداری الکترونیک بانک قرض الحسنه رسالت با بیان اینکه از این زیرساخت در فضای بانکی کشور استفاده شده است، تصریح کرد: بانک رسالت هم اکنون طرح امضای دیجیتال را اجرایی کرده و برخی بانک های دیگر نیز این کار را انجام می دهند.
مهدوی با اشاره به زیرساخت نرم افزاری موردنیاز امضای الکترونیک، گفت: زیرساخت نرم افزاری این طرح بر اساس رمزگذاری نامتقارن است که در برخی بانک ها این امروز اجرایی شده و در سطح کلان نیز بانک مرکزی این پروژه را در قالب طرح چک های الکترونیک اجرایی خواهد کرد.
به گفته وی، چک های الکترونیکی نیاز به زیرساخت امضای دیجیتال دارند و بر اساس تدابیر اندیشیده شده در بانک مرکزی این طرح تا سالذ ۱۳۹۹ یا ۱۴۰۰ نهایی خواهد شد.
به گزارش ایسنا، این در حالی است که ناصر حکیمی، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در سال ۱۳۹۵ گفته بود که تا یک سال دیگر این موضوع اجرایی می شود.
مدیر بانکداری الکترونیک بانک قرض الحسنه رسالت با ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار