دکتر هاشم دوست با اشاره به ماهیت گفتار درمانی گفت: گفتاردرمانی یکی از شاخه های رشته پزشکی است که به بهبود هر اختلالی که موجب صدمه به گفتار شود، کمک خواهد کرد. ریشه این اختلال را می توان در سکته و ضربه مغزی، پارکینسون، بیماری ام اس و یا سایر بیماری ها جستجو کرد.

به گزارش جام جم آنلاین ، دکتر هاشم فرهنگ دوست، گفتاردرمان و دکترای علوم اعصاب درخصوص گفتار درمانی و ریشه برخی از اختلالات گفتاری در گفتگو با برنامه «تهران کلینیک» رادیو تهران ادامه داد: گفتاردرمانی دارای چندین حوزه است: اختلالات صدا، اختلالات مربوط به صدای تودماغی، اختلال شکاف کام و سایر اختلالات رشدی. یکی دیگر از این حوزه ها، اختلال روانی به معنی روان صحبت کردن است که اختلال لکنت زبان در این حوزه جا می گیرد. اختلال دیگر، اختلال تلفظی است که به اشتباه لکنت زبان تلقی می شود. این اختلال در کودکان شایع است که در صورت عدم درمان می تواند در آینده کودک مشکل زا باشد. این مشکل ممکن است ناشی از پردازش مغزی باشد.
تشخیص اختلال گفتاری در آغاز دو سالگی
دکتر هاشم دوست با تاکید بر اینکه اینکه اختلال در گفتار مختص رده سنی خاصی نیست، گفت: اختلالت گفتاری مختص سن و سال خاصی نیست اما در مورد کودکان و پردازش مغزی آن ها باید این نکته را مدنظر داشت که با شکل گیری زبان و در ادامه ذهن و شخصیت کودک، اگر اختلال گفتاری درست و به موقع تشخیص داده شود، از مشکلاتی که در آینده می تواند باعث چالش های ذهنی، شخصیتی ،اعتماد به نفس و موقعیت اجتماعی شود، جلوگیری کند. خانواده ها باید آگاه باشند که با شروع دو سالگی و تثبیت گفتار کودک اگر با مسائلی مثل محدودبودن تعداد کلمات و یا جملات بلند مواجه شوند، باید نسبت به مراجعه به گفتاردرمان اقدام کنند.
حمایت رایگان سازمان بهزیستی از طرح غربالگری بینایی در مناطق محروم و روستایی
محسن فتاپور، معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران نیز در بخش دیگری از برنامه «تهران کلینیک» رادیو تهران در خصوص طرح غربالگری ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار