تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل تا جهان معادن

خبرگزاری مهر پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰:۱۷

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها- سمیه اسماعیل زاده: حدود ۸۰ سال پیش، زمان احداث ریل راه آهن شمال-جنوب، رگه های زغال سنگ در دل کوه ها و تپه های جنگلی و سرسبز سوادکوه کشف شد و یک تغییر و زندگی تازه را برای مردم این شهرستان به ارمغان آورد.
پس از گذر چندین سال، اولین معدن زغال سنگ شهرستان، در روستای کنیج کلا بخش زیراب آغاز به کار کرد. مردم از روستاها، شهرها و حتی استان های اطراف به این شهر آمدند و در این معادن مشغول به کار شدند.
بسیاری از شهروندان، هنوز هم آن دوران اوج را به یاد دارند، دورانی که شهرستان سوادکوه به بیان مردم آن دوره، نزدیک به دو برابر جمعیت کنونی اش، جمعیت داشت و از هر ۱۰ نفر حدود ۹ نفر در این معادن کار می کردند اما سالیانی است که دیگر آن دوران اوج و شکوفایی به افول رسیده است و معدن کنیج کلا، قدیمی ترین معدن این شهرستان، معدن متروکه ای بیش نیست و انگار از یادها رفته است.
مقصد سفر ما همین معدن متروکه است؛ پس از ایستگاه راه آهن زیراب، در حاشیه جنوبی شهر، اگر کمی پیش برویم به جاده روستای کنیج کلا می رسیم. پس از گذر از خانه های قدونیم قد، مناظر زیبای جاده آغاز می شود.
نمایی زیبا از شهر زیراب با سقف های رنگارنگ خانه ها و تپه های سرسبز بر گرداگرد شهر در سمت چپ جاده پیداست و از دیگر سو، سبزه های نورسته و درخشان، درختان شاداب، سرخس ها و گل های وحشی رنگین، بوته های تمشک تا معدن متروکه کنیج کلا کشیده شده است.
دهانه تونل ورودی معدن در محوطه پردیس دانشگاه شهید بهشتی زیراب قرار گرفته و برای دیدن آن باید از نگهبانی اجازه ورود گرفت. جاده انگار از اینجا زیباتر و دست نخورده تر می شود. کمی که جاده را طی کنی، در بالادست سمت راست ...

سرخط اخبار