وزیر بهداشت: ممکن است شاهد جهش ویروس کرونا در کشور باشیم / پایانه‌های مسافربری و فرودگاه ها، مهمترین محل‌ها برای جهش ویروس هستند

لوگوی الف الف . پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۰:۵
وزیر بهداشت با بیان این که پایانه های مسافربری و فرودگاه در تهران از مهمترین محل ها برای جهش ویروس هستند، گفت: تهران عوامل خطر زیادی مانند مترو، حمل ونقل عمومی و مراکز خرید را دارد.

به گزارش «انتخاب»، سعید نمکی در نشست با روسا و معاونین بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران اظهار داشت: ۱۷ میلیون از جمعیت کشور در گستره تهران و البرز زندگی می کنند و این جمعیت می تواند نقش قابل توجهی در بیماری و سلامتی ایفا کند. تهران عوامل خطر زیادی مانند مترو با یک میلیون جابه جایی مسافر، اتوبوس درون شهری و حمل و نقل عمومی و نیز مراکز خرید را دارد.
وی افزود: رفتار های اجتماعی در کلانشهر ها با شهر های کوچکتر، متفاوت است و تهران پذیرای مراجعه بیماران از سراسر کشور به بیمارستان امام خمینی (ره) و دیگر مراکز است. از روز اول که در وزارت بهداشت مسئولیت گرفتم، اعتقاد داشتم که کلانشهر ها و به ویژه تهران را باید با یک شیوه ویژه اداره کرد.
وی اوامه داد: همان گونه که سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و خراسان جنوبی را نمی شود با حد نصاب جمعیتیِ مازندران و البرز اداره کرد. اگر بخواهیم به ازای هر ۲۰۰۰ نفر در مناطقی مانند سیستان و بلوچستان که پراکندگی جمعیت دارند، یک خانه بهداشت راه اندازی کنیم، هرگز همه جمعیت آن منطقه تحت پوشش حداقل خدمات، قرار نمی گیرند و باید برای آن مناطق اشانتیونی از خدمت تعریف کنیم.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در تهران شهرک هایی مانند اکباتان، شهید محلاتی یا شهرک غرب به اندازه چندین شهرستان جمعیت دارند بنابراین تهران را نمی توان با ساز و کار های معمول اداره کرد. اگر خدای ناکرده آتش به دامن تهران افتاد، خاموش کردن آن کار بسیار سختی است.
نمکی تصریح کرد: در اطراف تهران به فراخور توسعه خدمات و زیرساخت های حوزه سلامت، شاهد توسعه نبوده ایم. در اسلامشهر، شهر قدس، ملارد و شهریار با جمعیت چند میلیون ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار