بر اساس اعلام جهانی، کارآزمایی های بالینی واکسن دکتر شاهین برنده جایزه مصطفی (ص) در فاز انسانی بر روی ۴۳ هزارداوطلب، انجام و اثربخشی این واکسن مشاهده شده است و از آنجایی که این واکسن ایمنی ۹۰ درصدی در بدن در برابر این ویروس ایجاد می کند، از این رو رعایت پروتکل های بهداشتی به عنوان یک اصل پیشگیرانه باید مورد توجه قرار گیرد، ضمن آنکه همه واکسن ها مانند واکسن کرونا در بدن به صورت ۱۰۰ درصدی ایمنی ایجاد نخواهد کرد.

به گزارش جام جم آنلاین ، دو سال قبل «اوگور شاهین» در کنفرانسی در برلین در پیش بینی شجاعانه و خطاب به شماری از کارشناسان بیماری های عفونی اعلام کرد که در صورت وقوع همه گیری عالم گیر، شرکت وی می تواند با بهره از فناوری آر ان ای پیام رسان یا ام آر ان ای (mRNA) به سرعت واکسنی علیه آن تولید کند.
در آن زمان شاهین و شرکت بایوان تک (BioNTech) خارج از فضای استارت آپ­ های اروپا چندان شناخته شده نبودند؛ شرکتی که شاهین و همسرش، «اوزلم تورچی» برای یافتن درمان سرطان در شهر «ماینز» آلمان تاسیس کردند ولی تا آن زمان محصولی به بازار ارائه نداده بود ضمن آنکه خبری هم از پاندمی کرونا نبود.
با شیوع جهانی کرونا، اعلام شد واکسن توسعه یافته توسط شاهین و گروه تحقیقاتی اش بیش از ۹۰ درصد در جلوگیری از ابتلا به این بیماری موثر بوده است.
این دستاورد مهم، شاهین را پیشگام عرصه پیشگیری از این بیماری کرد وی در مصاحبه ای اعلام کرد که «این واکسن می تواند آغازی بر پایان کرونا باشد».
آر.ان.آی های پیام رسان ناجی بشریت
دکتر محمدحسین نیکنام، عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی در گفتگو با ایسنا واکسن را به معنای ایجاد یک پاسخ ایمنی اختصاصی بر علیه یک بیماری دانست و گفت: برای اینکه واکسن ها چنین کارکردی داشته باشند، از روش های مختلف از جمله از ویروس زنده عامل بیماری زا استفاده می شود که در این صورت با تضعیف آن ویروس، اقدام به تولید واکسن خواهد شد.
وی روش دوم تولید واکسن را استفاده از ویروس کشته شده عنوان کرد و ادامه داد: روش دیگر تولید واکسیناسیون، آر. ان. ای پیام رسان (RNA messanger) است.
نیکنام در این باره توضیح داد: در این روش بجای استفاده از ویروس زنده و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار