واکنش بازارها به برکناری بولتون

آفتاب نیوز پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۳:۶
برکناری سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید چه تاثیری بر بازارهای جهانی گذاشت؟ خروج جان بولتون از دولت ترامپ با دو نوع واکنش در بازارها همراه شد. برخی بازارها که واکنش خوشبینانه ای به برکناری بولتون به دلیل کاهش تنش های ژئوپلیتیک در برخی مناطق داشتند، به استقبال این خبر رفتند. برخی دیگر به دلیل رشد شاخص نااطمینانی سیاسی به بالاترین سطح از سال ۱۹۹۹ میلادی، واکنش تاخیری از خود بروز دادند.

آفتاب نیوز :
در گروه اول، بیشترین اثرپذیری از برکناری جان بولتون، سهم بازار نفت بود؛ طلای سیاه به سرعت به خروج این مقام با کاهش قیمت واکنش نشان داد؛ چرا که معامله گران بازار تصور می کردند، برکناری او به معنای کاهش تنش های ژئوپلیتیک در خاورمیانه خواهد بود. با وجود این، عبور آمریکا از بولتون برای برخی دیگر از بازیگران بازارهای جهانی از جمله بازار اونس، نشان دهنده عدم انسجام در کاخ سفید و سیگنالی از افزایش نااطمینانی های سیاسی اقتصادی بود.
این موضوع در مقطع بسیار کوتاهی باعث تقویت محدود و با احتیاط طلا شد؛ البته در ادامه، فضای این بازار آرام و عادی شد و قیمت زیر کانال ۱۵۰۰ دلاری باقی ماند. اما تمام واکنش بازار های جهانی به خروج بولتون از کاخ سفید معطوف نمی شد و نشست پولی بانک مرکزی اروپا یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر تغییرات بازارها محسوب می شود؛ بر اساس برنامه پیشین نهاد پولی ناحیه یورو قرار است نرخ بهره در این نشست بار دیگر کاهش یابد و در قلمرو منفی تثبیت شود.
اخراج بولتون طلا را به کانال ۱۵۰۰ نبرد
اونس طلا دیروز در قیمت ۱۴۸۷ دلاری باز شد و در بازارهای آسیایی رشد چندانی نکرد. با اینکه انتظار می رفت تقاضا برای ذخایر امن، طلا را به بالای مرز ۱۵۰۰ دلاری ببرد؛ اما اونس تنها ۵/ ۰ درصد افزایش در کارنامه خود به ثبت رساند. به این ترتیب، طلا همچنان پایین تر از مرز روانی ۱۵۰۰ دلاری باقی مانده است. اونس تا عصر دیروز سقف ۱۴۹۵ دلاری را لمس کرد اما نتوانست از آن عبور کند. عامل دیگری که بر اونس اثرگذار خواهد بود؛ نشست پولی بانک مرکزی اتحادیه اروپا به شمار می رود.
این اجلاس قرار است با کاهش بیشتر نرخ بهره همراه شود و سرمایه گذاران ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار