کشف دست افزارهای شاخص صنعت لوالوای پارینه سنگی میانی/ انجام آزمایش های سن سنجی ادامه دارد

ایلنا شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۸

با پایان یافتن فصل نخست کاوش در غار- پناهگاه صخره ای سُرهه، فعالیت های مربوط به مطالعات دست افزارهای سنگی و انجام آزمایش های سن سنجی مطلق در این مکان آغاز شده است.
به گزارش ایلنا، الهام قصیدیان (سرپرست هیئت باستان شناسی) با اعلام خبر اتمام کاوش در پناه گاه صخره ای سُرهه، گفت: در راستای «پروژه ردیابی مسیر مهاجرت انسان نئاندرتال از شمال غرب به سوی جنوب و شرق» فصل نخست کاوش در غار- پناه گاه صخره ای سُرهه، در شهرستان ساوجبلاغ، استان البرز با مجوز پژوهشگاه به انجام رسید.
او افزود: مجموعه غار و پناهگاه های صخره ای سرهه با ارتفاع ۱۹۰۰ متر از سطح دریا در میان یک دره عمیق میان کوهی و در حد فاصل روستاهای سرهه و وامکوه از توابع شهرستان ساوجبلاغ واقع شده اند.
وی تصریح کرد: کاوش فصل نخست در غار- پناهگاه شماره ۱ این مجموعه منجر به کشف نهشته های باستانی شامل دوران تاریخی و پارینه سنگی همراه با دست افزارهای شاخص صنعت لوالوای پارینه سنگی میانی شد.
او با بیان اینکه نهشته های ابتدایی در این مکان که همراه با سفال های دوره های تاریخی بود به صورت متوسط ۵۰ سانتیمتر قطر دارد افزود: پس از لایه تاریخی، نهشته های از جنس واریزه های دیواره غار و فاقد مواد باستانی با عمق ۸۰ سانتی متر پدیدار شد.
 این باستان شناس با اشاره به نخستین نهشته های پارینه سنگی که درست در زیر لایه طبیعی نمودار گشته است، از ویژگی های لایه های پارینه سنگی را قرارگیری آن در میان دو نهشته طبیعی با واریزه سنگی دانست که آن را از هرگونه مخلوط شدن با دوره های دیگر خصوصاً تاریخی مصون داشته است.
قصیدیان گفت: دیگر ویژگی مهم استقراری دوره پارینه سنگی میانی وجود رسوبات سوخته به همراه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار