به گزارش خبرگزاری مهر ، رادیو بین المللی چین در مطلبی می نویسد: «آمریکا و ایران شنبه ۱۶ آذر دو شهروند خود که در کشور مقابل زندانی بود را با یکدیگر مبادله کردند که این موضوع دونالد ترامپ را بسیار هیجان زده کرد. او پس تمسخر باراک اوباما بار دیگر به طور تلویحی دولت ایران را به مذاکره بر سر مسائل مهمتر تشویق کرد و گفت:«دیدید که ما می توانیم با هم به توافق برسیم.»
روز شنبه به وقت محلی دولت ترامپ اعلام کرد که ژیائو وانگ محقق چینی تبار که سال ۲۰۱۶ در ایران بازداشت شده بود آزاد شده است. همین روز محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران شخصا به زوریخ سوئیس رفت و به همراه مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی که در آمریکا زندانی بود به تهران برگشت.
دونالد ترامپ روز شنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت: «ما خیلی خوشحالیم که گروگان ما برگشته است. همه اعضای دانشگاه پرینستون خوشحالند. این تبادل یک گروگان با یک گروگان دیگر بود."او افزود این مبادله می تواند "یک پیش درآمد برای انجام کارهای دیگر باشد».
دونالد ترامپ پیش از این اظهارات در حساب کاربری توییتر خود درباره ژیائو وانگ نوشت: «او در دوران دولت اوباما (علیرغم هدیه ۱۵۰ میلیارد دلاری) در زندان ماند و در دوره دولت ترامپ به آمریکا بازگشت. ایران، متشکرم از این مذاکرات بسیار منصفانه. دیدید که ما می توانیم با هم به توافق برسیم».
ژیائو وانگ دانشجوی دکترای تاریخ دانشگاه پرینستون است و برای تحقیق درباره روابط ایران با قدرت های استعماری در دوره قاجار به ایران سفرکرده بود. او سال ۲۰۱۶ در تهران از سوی بخش امنیتی ایران به اتهام جاسوسی دستگیر و ژوئیه سال ۲۰۱۷ به ۱۰ سال زندان محکوم شد.
علت توجه به پرونده وانگ در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار