حجت الاسلام زائری: گاهی دعای یک یهودی در حق مسلمان به اجابت می رسد؛ انصاف، یعنی دیدن دیگری

انتخاب پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۸
مخاطب امروز دیگر اعتقادات، پیش فرض ها و سنتهای ما را ندارد، بنابراین در حوزه هایی نظیر حجاب، موسیقی و رفتار، مخاطب با زبان ما ارتباط برقرار نمی کند. یعنی ما یک چیزی می گوییم، طرف مقابل چیز دیگری می فهمد. این مساله زمانی که موضوع دین و اعتقادات و اهل بیت است، مشکل ساز می شود، چون عدم برقراری ارتباط موجب شکاف عمیق اجتماعی می شود.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری در آخرین شب مراسم سخنرانی و عزاداری در انجمن اندیشه و قلم با اشاره به خاطره ای از حضور خودش در لبنان گفت: ابتدای زمانی که در لبنان بودم، برای کار اداری خیلی اذیت شدم و از عصبانیت به متصدی مربوطه گفتم: تو مسلمان نیستی؟ انتظار داشتم که او مثل یک ایرانی، برآشوبد و بگوید چرا ناسزا می گویی، معلوم است که مسلمانم!
اما او مرا نگاه کرد و به سادگی گفت: نه. این نگاه برای من بسیار آموزنده بود که تفاوت ادبیات محفلی ما را با ادبیات انسانی نشان داد. هر قشر و محفلی برای خود ادبیاتی دارد و این ایراد ندارد، اما اینکه این ادبیات را برای عموم بکار بگیریم، مشکل زاست.
به گزارش انتخاب، مدیر مسئول ماهنامه خیمه اینگونه به حرف هایش ادامه داد: نوجوانی سوال کرد چرا نمی توانم مسیحی شوم؟ روحانی جلسه به او گفت؛ قرآن می گوید فقط دین اسلام را خدا می پذیرد، به او گفتم؛ سوال این نوجوان برون دینی است، اگر او قرآن را قبول داشت که نمی خواست مسیحی شود، نمی توانیم با استناد به قرآن به او جواب بدهیم. باید حواس مان باشد که بدلیل فناوری رسانه و عصر جهانی شدن، مخاطب ما، فرهنگ جهانی و دسترسی به محصولات فرهنگی جهان دارد، با این مخاطب دیگر نمی توان با ادبیات محفلی و سنتی گذشته سخن بگوییم.
نویسنده کتاب حجاب بی حجاب با تاکید بر ویژگی های مخاطب در این روزگار گفت: مخاطب امروز دیگر اعتقادات، پیش فرض ها و سنتهای ما را ندارد، بنابراین در حوزه هایی نظیر حجاب، موسیقی و رفتار، مخاطب با زبان ما ارتباط برقرار نمی کند. یعنی ما یک چیزی می گوییم، طرف مقابل چیز دیگری می فهمد. این مساله زمانی که موضوع ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار