ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو گفت مخارج نظامی اروپا یک چهارم ناتویِ بدون اروپا خواهد بود اما رئیس جدید کمیسیون اروپا در حمایت از ایده مکرون گفت ما بین بد و بدتر مانده ، راهی جز تشکیل ارتش اروپا نداریم.

سرویس جهان مشرق - شاید هیچ کس بهتر از این تعبیر را نمی توانست در مورد تأثیر انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا در عملکرد ناتو بیان کند: مرگ مغزی.
مکرون در مصاحبه با اکونومیست اعلام کرد «اروپا باید از نظر توانمندی و راهبرد نظامی مستقل باشد» زیرا ناتو در زمان ترامپ به یک «ضعف استثنایی» دچار شده و «به نظر من آنچه ما اکنون داریم تجربه می کنیم، مرگ مغزی ناتو است. ما باید با خود صادق باشیم».
ماه ها است که بسیاری از تحلیلگران غرب منتظر یک سخنرانی غافلگیرکننده دیگر از سوی ترامپ در آستانه نشست سوم دسامبرِ ناتو در لندن بودند اما این مکرون بود که بازی اصلی را شروع کرد و گفت نشانه این مرگ مغزی آن است که اگر اکنون اروپا درگیر یک بحران شود، بعید می داند آمریکا گردی بکند. حرف بیراهی نیست وقتی ترامپ، ناتو را «دورریختنی» خوانده است و وقتی آمریکا مجبور می شود از کنار اسقاط پهپاد خود و توقیف کشتی انگلیسی در جنوب ایران بگذرد. پس چرا پس از آن این همه نگرانی بروز کرده است؟
نکته اینجا است که تا حالا کسی در جایگاه رئیس جمهور فرانسه یعنی مهمترین رقیب نظامی آمریکا در جبهه غرب، چنین چیزی را رسماً و با صراحت اعلام نکرده بود؛ به ویژه اینکه بلافاصله گفته است «اروپا توانمندی دفاع از خود را دارد». مکرون پیش از این نیز از ارتش اروپا سخن گفته بود و اینکه اروپا باید برای مقابله با چین، روسیه «و حتی آمریکا» آماده باشد. حالا ناگهان یک پرسش در ذهن ناظران سیاسی نقش بسته است: آیا واشینگتن و پاریس قرار است پیمان ناتو را از دو سو پاره کنند؟
ناتو
با اعلان مکرون و اعلام آمادگی اش برای تشییع جنازه ناتو دیگر نمی توان این مرگ مغزی را از جهان مخفی کرد. شاید ینس ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار