تمام قهرمان های دقیقه نودی

روزنامه ایران چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱:۲۵

حامد جیرودی
خبرنگار
تکلیف لیگ برتر هجدهم به روز آخر کشیده و از بین پرسپولیس و سپاهان، یک تیم جام قهرمانی را بالای سر خواهد برد اما این برای اولین بار نیست که قهرمان لیگ برتر در هفته پایانی مشخص می شود. 10 دوره از 17 دوره پیشین چنین اتفاقی افتاده و یک تیم با آخرین سوت لیگ، خوشبختی را در آغوش گرفته است. اتفاقات هفته آخر این دوره ها را مرور می کنیم.
 اولین شگفتی در لیگ اول
سال ۸۱-۱۳۸۰ اولین دوره لیگ برتر (جام خلیج فارس) و نوزدهمین دوره لیگ فوتبال ایران (شامل جام منطقه ای، جام قدس، جام تخت جمشید و جام آزادگان) بود که پرسپولیس و استقلال مدعیان اصلی آن بودند. در شرایطی که آبی پوشان شانس بیشتری برای قهرمانی داشتند و تنها یک مساوی می خواستند، شاگردان زنده یاد منصور پورحیدری 1-0 به انزلی چی ها باختند و در مقابل شاگردان علی پروین با گل ابراهیم اسدی از سد فجرسپاسی گذشتند تا با 49 امتیاز به قهرمانی برسند و استقلال با 48 امتیاز دوم شود.
استقلال باز هم قهرمان نشد
۸۳–۱۳۸۲ که سومین دوره لیگ برتر بود، پاس تهران با سرمربیگری مجید جلالی به قهرمانی رسید. این در حالی بود که در این فصل، استقلال با سرمربیگری امیر قلعه نویی یکی از رقبای اصلی پاس به شمار می رفت و این موضوع تا هفته پایانی ادامه داشت. در هفته بیست و ششم این رقابت ها، پاس 5-0 استقلال اهواز را برد و استقلال هم 3-2 پگاه را از پیش رو برداشت ولی این پاس بود که با 53 امتیاز به قهرمانی رسید و استقلال هم با 51 امتیاز دوم شد.
قهر دنیزلی و قهرمانی استقلال
۸۵–۱۳۸۴ پاس یکی از مدعیان جدی قهرمانی به شمار می رفت اما قبل از هفته بیست و ششم، مصطفی دنیزلی که سرمربی این تیم بود، ناگهان تمرینات را رها ...