ارومیه- ایرنا- مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: موردی از انتقال ویروس کووید- ۱۹ از حیوان به انسان مشاهده نشده ولی رعایت فاصله از حیوانات خانگی و توجه به توصیه های دامپزشکی در این زمینه ضروری است.

کامیار داهیم روز پنجشنبه با ارایه گزارشی به اعضای ستاد استانی مقابله با کرونای آذربایجان غربی در مورد انتقال این ویروس از حیوان به انسان و بالعکس، افزود: کووید- ۱۹ یک زاد و ولد از ترکیب سارس و ویروس کروناست که در اثر ارتباط انسانها با مخزن ویروس در طبیعت که حیوانات و به ویژه خفاش ها هستند، رخ داده است.
وی بیان کرد: حدود ۵۰ روز قبل اخباری در سراسر جهان از تلف شدن سگ ها منتشر شد که به واسطه انتقال ویروس از صاحبان حیواناتی که دچار کووید - ۱۹ بودند، اتفاق افتاد و منجر به تلف شدن یک سگ و بهبود دیگری شد و این شائبه را به وجود آورد چرا سگ ها مبتلا شدند.
وی با بیان اینکه طبق بررسی های میدانی ویروس ها همواره در محیط هستند، افزود: بر اساس در مراجع و مطالب موجود هم علایم اینها شامل مورادی چون زکام و سرماخوردگی است و تا به حال مشکلات زیادی ایجاد نکرده اند.
«داهیم» با بیان اینکه تمامی گروه های ویروس کرونا منشا حیوانی دارد و مشترک هستند، گفت: آنچه که رخ داده است دستکاری بشر و تولید یک نوترکیب ژنتیکی و زادو ولدی از ترکیب سارس و کرونا در بدن انسان است.
وی با اشاره به اینکه رفتار ژنتیکی این ویروس هیچ گونه اطلاعاتی به بشر و دانشمندان نداده ، گفت: این یک مورد مهم از نگرانی هایی است که ما داریم؛ هرچند ویروس ها را به علت داشتن بافت چربی می توان با شوینده ها، آب و صابون از بین برد ولی واقعیت این است که ویروس های این خانواده می توانند ترکیب های جدید تولید کنند.
وی با تاکید بر رعایت احتیاط در تماس با حیوانات، افزود: کسانی که با حیوانات در ارتباط هستند به خصوص سگ سانان، لازم است تا فاصله خود را با آنان رعایت کنند و این موارد را به شهرستان ها نیز ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار