منابع آگاه مدعی شده اند رئیس جمهور آمریکا قصد دارد با امضای یک فرمان اجرایی جدید طرف هایی که وارد مبادلات تسلیحاتی با ایران می شوند را تحریم کند.

به گزارش جهان نیوز ، برخی منابع خبری پنجشنبه مدعی شدند «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا قصد دارد با امضای یک فرمان اجرایی، طرف هایی که وارد مبادلات تسلیحاتی با ایران می شوند را تحریم کند.
سه منبع که خواسته اند نامشان فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفته اند این فرمان اجرایی به رئیس جمهور آمریکا اختیار خواهد داد علیه طرف هایی که «ممنوعیت های مربوط به مبادلات تسلیحات» با ایران را نقض می کنند تحریم های ثانویه اعمال کند. 
منابع مورد استناد رویترز گفته اند این فرمان اجرایی که احتمالاْ طی روزهای آینده صادر خواهد شد طرف های ناقض این «ممنوعیت ها» را به قطع دسترسی به بازار آمریکا تهدید خواهد کرد.
محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران طبق مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ منقضی خواهند شد و تلاش قبلی آمریکا برای جلوگیری از انقضای آنها از طریق معرفی قطعنامه ای در شورای امنیت، به شکست انجامیده است.
پیش نویس قطعنامه آمریکا که روز ۲۵ مرداد به رأی گذاشته شد با ۱۱ رأی ممتنع، ۲ رأی موافق (آمریکا و جمهوری دومینیکن) و ۲ رأی مخالف (روسیه و چین) رد شد.
واشنگتن از قبل اعلام کرده بود چنانچه در تمدید محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران موفق نشود قصد دارد بر حسب تفسیر خود از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و توافق هسته ای برجام برای بازگرداندن تمامی تحریم های بین المللی علیه ایران اقدام کند.
بر همین اساس، دولت آمریکا روز۳۰ مرداد با ارائه نامه ای به رئیس شورای امنیت رسماً این شورا را از خواست خود برای بازگرداندن تمامی تحریم های بین المللی علیه ایران مطلع کرد.
آمریکا در این نامه ایران را به «نقض اساسی» تعهداتش در «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار