استراو: اروپا برای دور زدن تحریم های آمریکا تلاش فوق العاده ای می کند

ایرنا جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۲۲
لندن – ایرنا – وزیر امور خارجه اسبق انگلیس با بیان اینکه از کلافگی ایران درباره تعلل اروپا در اجرای تعهداتش در برجام مطلع است تاکید کرد که «تلاش های فوق العاده ای برای اجرایی کردن اینستکس و پیدا کردن راهی برای دور زدن تحریم های بسیار سخت و دشوار فرامرزی آمریکا در جریان است».

«جک استراو» روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در لندن گفت که علت تصمیم ایران برای کاهش تعهداتش در برجام را درک می کند اما به اعتقاد او این اقدام، بهانه به دست دشمنان ایران می دهد تا برجام را رها کنند.
وی با اشاره به بخت بالای بوریس جانسون برای تصاحب کرسی نخست وزیری انگلیس گفت: نمی خواهم روی او فشار غیر ضروری وارد شود تا از موضعی که قبلاً به نفع برجام اتخاذ کرده بود فاصله بگیرد.
وزیر خارجه اسبق انگلیس در پاسخ به این سئوال که چرا اروپا ۱۱ تعهدی را که پس از خروج آمریکا از برجام پذیرفت اجابت نکرد، اینگونه پاسخ داد: من جزئیات این تعهدات را ندیدم اما اینستکس راه افتاده است.
وی ادامه داد: اینکه چرا اتفاق بیشتری نیافته به خطر مشکلات جدی اروپا در قبال تحریم های آمریکا است و شرکت های اروپایی می ترسند با ایران تجارت کنند.
جمهوری اسلامی ایران یکشنبه گذشته به دنبال عدم پایبندی گروه ۱+۴ به تعهدات برجامی خود و برآورده نشدن مطالبات ایران در این توافق، گام دوم کاهش تعهدات خود در توافق هسته ای را اجرا کرد که بر اساس آن، ایران دیگر محدودیت سطح غنی سازی تا سقف ۳.۶۷ را رعایت نخواهد کرد.
در گام نخست کاهش تعهدات هسته ای هم ایران اعلام کرد که به محدودیت های برجام در زمینه میزان ذخایر اورانیوم ۳.۶۷ درصد و ۱۳۰ تن آب سنگین پایبند نخواهد بود.
جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تاکید کرده این گام ها در چهارچوب برجام و طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافق است و در صورتی که شرکای برجام گام های لازم برای ایفای تعهدات خود بردارند این اقدامات به سرعت قابل بازگشت است.
استراو در بخش دیگری از این مصاحبه به تنش ها در منطقه خلیج فارس ...

سرخط اخبار