اولین گام ایران در کاهش تعهدات، عبور از سقف 300 کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی شده بود که در تاریخ هجدهم اردیبهشت اعلام شد. گام دوم روز شانزدهم تیر و با بیانیه ای دولت مبنی بر افزایش سطح غنی سازی از 3.67 درصد اجرا شد.

«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه مدعی شد اقداماتی که ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام برداشته برگشت پذیر هستند.
موگرینی که بعد از جلسه وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۴ در نیویورک صحبت می کرد گفت در این جلسه درباره اجرای توافق هسته ای رایزنی شده است.
موگرینی گفت که این توافق پابرجا است و همه طرف ها به تلاش برای حفظ آن، علی رغم همه چالش ها ادامه خواهند داد. او گفت که حفظ این توافق دشوار است.
او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا به نظر او بعد از میانجی گری های اخیر، احتمال مذاکره میان ایران و آمریکا بیشتر شده یا خیر گفت: «من درباره ملاقات هایی که فعلاً جزو برجام نیستند اظهارنظر نمی کنم.»
موگرینی با وجود این گفت: «چیزی که می توانم بگویم این است که همه ما از تلاش های انجام شده برای گشودن کانال های گفت وگو استقبال می کنیم؛ واضح است از هر آن چیزی که مبتنی بر اجرای کامل برجام باشد و بتواند آن را مستحکم کند، بسیار استقبال می کنیم.»
موگرینی گفت همه طرف های شرکت کننده در نشست امروز در نیویورک تأکید کرده اند که برجام پابرجا است و طرف ها بدون نادیده گرفتن چالش ها به همکاری برای حفظ آن ادامه خواهند داد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه گفت: «همان طور که می دانید توافق دو ستون دارد: تعهدات هسته ای و جوانب اقتصادی که به رفع تحریم ها [علیه ایران] مربوط می شوند.»
وی اضافه کرد: «در هر دو زمینه، عزم کامل برای تلاش در جهت حفظ توافق وجود دارد. در هر دو زمینه، چالش هایی وجود دارند، اما اراده برای تلاش جهت حفظ توافق وجود دارد.»
موگرینی، تصریح کرد: «این را پنهان نمی کنم که انجام این کار (حفظ توافق هسته ای) به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار