وزیر دفاع آتی آمریکا کیست و انتصابش چه معنایی برای ایران دارد؟

مشرق نیوز چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱:۹
روح حاکم بر تیم امنیت ملی ترامپ می تواند موجب تقویت یا تضعیف سیاست خارجی آمریکا از جمله در قبال ایران شود و از این رهگذر، بررسی سوابق گزینه جدید پست وزارت دفاع آمریکا قابل تأمل است.

به گزارش مشرق ، هفته گذشته بود که بازدید سرزده مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا از مقر سنتکام- واحد فرماندهی مرکزی آمریکا که از سوی ایران تروریستی تلقی می شود- و غیبت پاتریک شاناهان کفیل وزارت دفاع این کشور در همراهی با وی، شائبه خانه تکانی مجدد در پنتاگون را قوت بخشید.
طولی نکشید که شاناهان مشکلات خانوادگی را بهانه انصراف از نامزدی پست وزارت دفاع قرار داد و ۳ روز بعد، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز در پیامی توئیتری از واگذاری موقت سرپرستی این وزارتخانه به «مارک اسپر» خبر داد.
وی در پیام خود این گونه از سرپرست جدید یاد کرد: «او را می شناسم و می دانم محشر کار می کند!»
اما طولی نکشید که همزمان با تشدید تنش های خاورمیانه، ترامپ که حتی از سوی هم حزبی های جمهوریخواه خود به دلیل خالی گذاشتن پست وزارت دفاع از نخستین روز ژانویه ۲۰۱۹، مورد انتقاد قرار گرفته بود؛ از تمایل برای دائمی کردن مقام اسپر و تثبیت جایگاه وی خبر داد.
وی حتی پیش از آنکه کاخ سفید از تمایل برای دائمی کردن اسپر خبر بدهد؛ در جمع خبرنگاران گفته بود: صادقانه بگویم این اتفاق خیلی زود برای اسپر پیش خواهد آمد. او خیلی مجرب است. او با همه چیزهایی که ما مدت ها است درباره شان صحبت می کنیم، سروکار داشته است.
اکنون سوال این است: منظور ترامپ از همه آن چیزهایی که ما درباره شان صحبت می کنیم چیست و سومین مردی که قرار است در صورت گذشتن از سد کنگره، سکان پنتاگون را در دولت ناآرام ترامپ به دست گیرد؛ چه سوابقی دارد و از چه خصوصیاتی برخوردار است.
اسپر از جنگ خلیج فارس تا پشت میز وزارت
مارک اسپر ۵۵ ساله دارای درجه دکترای سیاستگذاری عمومی از دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا و کهنه ...

سرخط اخبار