قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه که سرمایه گذاران منتظر انتشار آمار اقتصادی در آسیا و بررسی تاثیر اپیدمی ویروس کرونا بر تقاضا برای نفت بودند، پایین رفت.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت با ۳۳ سنت کاهش، به ۵۶ دلار و ۹۹ سنت در هر بشکه رسید. بهای نفت برنت هفته گذشته ۵.۲ درصد رشد کرد که بزرگترین رشد هفتگی از سپتامبر سال ۲۰۱۹ بود.
بهای معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۳ سنت کاهش، به ۵۱ دلار و ۹۲ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا هفته گذشته ۳.۴ درصد رشد داشت.
رشد هفتگی بهای نفت که نخستین رشد هفتگی از اوایل ژانویه بود، تحت تاثیر امیدواری به اقدامات چین برای حمایت از رشد اقتصادی در بحبوحه شیوع ویروس کرونا روی داد. چین بزرگترین واردکننده نفت در جهان است و افت تقاضای این کشور بازار جهانی را تحت تاثیر قرار می دهد.
گزارش آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده که تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه اول امسال به میزان ۴۳۵ هزار بشکه در روز نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش پیدا خواهد کرد که نخستین کاهش سه ماهه تقاضای جهانی از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹ محسوب می شود.
تحلیلگران در موسسه "کپیتال اکونومیکس" اظهار کرده اند هنوز زود است ارزیابی پیامدهای اقتصادی بلندمدت این اپیدمی آغاز شود. در هفته جاری گزارش شاخص مدیران خرید بخش تولید در فوریه به خصوص برای آسیا مورد توجه خواهد بود تا تاثیر این اپیدمی بر زنجیره تامین بخش تولید ارزیابی شود. انتظار می رود این آمار ضعیف باشد اما اگر بهتر از حد مطلوب باشند، قیمت کالاهای صنعتی ممکن است رشد بیشتری پیدا کنند.
سرمایه گذاران همچنین منتظر تصمیم اوپک و متحدانش شامل روسیه درباره کاهش بیشتر تولید در واکنش به شیوع ویروس کرونا و مقابله با اشباع عرضه به دلیل افت تقاضا هستند. این گروه که به اوپک پلاس معروف است، در حال حاضر پیمان محدودیت عرضه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار