آغاز پاک سازی «تالاب عینک» از سنبل آبی

ایرنا سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۰
رشت - ایرنا - پاکسازی تالاب عینک از گیاه مهاجم سنبل آبی با مشارکت آتش نشانان، پاکبانان مجموعه شهرداری و گروه های مردم نهاد زیست محیطی آغاز شده است.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت در این باره گفت که برای پاکسازی و نجات اکوسیستم تالاب عینک، این سازمان از روز گذشته دو فروند قایق موتوری به همراه سه آتش نشان و یک دستگاه خودروی عملیاتی آتش نشانی به منطقه ارسال کرده و تا پاک سازی تالاب عینک از گیاه سنبل آبی این کار هر روز ادامه خواهد داشت.
بابک رمضانی بیان کرد: پاک سازی تالاب عینک از گیاه مهاجم سنبل آبی با مشارکت آتش نشانان، پاکبانان شهرداری و گروه های مردم نهاد زیست محیطی انجام می شود.
وی اظهار امیدواری کرد که با تلاش نیروهای یاد شده شاهد پاکسازی کامل تالاب عینک از گیاه سنبل آبی باشیم.
سنبل آبی، گیاه بومی آمریکای جنوبی است که از سال ۱۳۹۰ در تالاب عینک رشت مشاهده شد و هم اکنون به عنوان خطرناکترین دشمن تالاب ها، آبگیرها و شالیزارهای گیلان قد علم کرده و درصورتی که مهار نشود به یکی از خطرناکترین دشمنان طبیعت استان تبدیل خواهد شد، به دلیل طبیعت تهاجمی و طغیانگری این گیاه، از آن به عنوان شیطان نیلگون و مرگ سبز در کشورهای دیگر یاد شده است.
به گفته کارشناسان، قدرت نابودی و مرگ آوری این گیاه آبزی از سرخس آزولا که در دهه ۶۰ از کشورهای آسیای جنوب شرقی بطور آزمایشی وارد تالاب بین المللی انزلی شد و هم اکنون بسیاری از محیط های آبی و تالابی استان های شمالی را فرا گرفته، به مراتب بیشتر است.
گیاه آبزی سنبل آبی در محدوده تهاجمی خود اجازه رشد و نمو به هیچ گیاه آبزی دیگری را نمی دهد و محیط های آبی را کاملاً در تسلط خود می گیرد، ترکیب سبز و یاسی زیبای سنبل آبی، رهگذران را فریب می دهد و با توجه به خطرات و آسیب های آن، باید با هرگونه خرید و فروش این گیاه برخورد شود، اگرچه آگاه ...

سرخط اخبار