نقاره های حرم امام رضا (ع) چه می گویند؟/ نغمه هایی دلنشین با ۴۰۰ سال قدمت+فیلم و عکس

لوگوی جهان نیوز جهان نیوز . دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۵:۲۹
یکی از آیین های جالب و پرطرفدار آستان مقدس امام رضا (ع) آیین نقاره زنی است که قرن ها است این برنامه در حرم و در مناسبت های مختلف اجرا می شود.

به گزارش جهان نیوز ، یکی از آیین های جالب و پرطرفدار آستان مقدس امام رضا (ع) آیین نقاره زنی است که قرن ها است این برنامه در حرم و در مناسبت های مختلف اجرا می شود.
یکی از فلسفه های اصلی نقاره نوازی در طول تاریخ اعلام زمان خصوصاً وقت صبح و وقت مغرب است به همین دلیل نقاره ها دو بار در روز یعنی قبل از طلوع و قبل از غروب آفتاب نواخته می شدند، خصوصاً در وقت سحر های ماه مبارک رمضان و هنوز هم این کار ادامه دارد و ضمن صبح و غروب در دیگر مناسبت هایی مانند اعیاد قربان، فطر، غدیر و نوروز به همراه جشن های میلاد باز هم نواخته می شوند.
از دیگر زمان هایی که نقاره ها نواخته می شود زمانی است که بیماری در حرم شفا می گیرد، البته این کار ضوابط خودش را دارد و پس از بررسی های مختلف از جمله بررسی پرونده پزشکی شخص بیمار نقاره ها نواخته می شوند.
نقاره زنی در حرم امام رضا (ع) امری موروثی است و از پدر به پسر به ارث می رسد، مگر اینکه شخصی فرزند پسر نداشته باشد و یا خودش نخواهد به این عرصه بیاید که آن زمان با تأیید تولیت شخص یا اشخاص دیگری جایگزین می شوند.
به گزارش فارس، نقاره زنی از دوران صفویه و پس اینکه شاه اسماعیل صفوی بر تخت سلطنت نشست این کار هنگام نزدیک شدن به وقت نماز انجام می شد، همان دوران و به دلیل علاقه و ارادت شاه به امام رضا (ع) این کار در حرم امام رئوف هم با همین هدف یعنی اطلاع دادن وقت نماز و اعلام مناسبت های مختلف انجام می شد و هنوز پس از قرن ها این آیین به عنوان یک سنت حفظ شده است. البته این آیین از دوران باستان در ایران مرسوم بوده اما از زمان شاه طهماسب صفوی به عنوان یکی از برنامه های حرم مرسوم و این سنت تا امروز باقی ماند.
...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار