خرید نفت ایران توسط ژاپن می تواند توسعه روابط را تضمین کند

ایمنا چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۴
رئیس جمهور گفت: علاقه مندی به ادامه خرید نفت از ایران و همچنین حل و فصل مسائل و روابط مالی، علمی و فرهنگی بین دو کشور نکته ای است که می تواند توسعه روابط دو کشور را تضمین کند.

ایران از اراده دولت ژاپن نسبت به توسعه روابط استقبال می کند/
به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام حسن روحانی شامگاه چهارشنبه پس از مذاکرات هیئت های عالی رتبه ایران و ژاپن در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر این کشور، اظهار کرد: روابط ایران و ژاپن از قدمت تاریخی برخوردار بوده و امسال شاهد نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک تهرانتوکیو هستیم.
وی با بیان اینکه در طول سال های گذشته ملاقات های سازنده ای میان مسئولان دو کشور، بوده و دیدارهای خوبی با نخست وزیر ژاپن داشته ام که امروز هشتمین ملاقات برگزار می شود، گفت: در جلسات و ملاقات های امروز در خصوص روابط دو کشور از جمله همکاری های مشترک و سرمایه گذاری ژاپن در جنوب ایران بویژه در منطقه چابهار و سواحل مکران، گفتگو کردیم.
رییس جمهور خاطر نشان کرد: اراده و علاقه ژاپن به ادامه خرید نفت از ایران و تلاش در راستای توسعه روابط مالی، علمی و فرهنگی دو کشور می تواند توسعه روابط فی مابین را تضمین کند.
وی با اشاره به اینکه علاوه بر مسایل دوجانبه، در زمینه موضوعات مربوط به ثبات، امنیت و تنش زدایی در منطقه نیز گفتگو کردیم، خاطر نشان کرد: بسیار خوشحالیم که دو کشور برای ثبات و امنیت منطقه اهمیت فراوانی قایل هستند.
روحانی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آغازگر هیچ جنگی در منطقه حتی با آمریکا نخواهد بود، اما اگر بخواهد جنگی علیه ایران آغاز شود، پاسخی قاطع به آن خواهیم داد.
رییس جمهور ادامه داد: نخست وزیر ژاپن نسبت به آینده خوش بینی قابل ملاحظه ای داشته اند و در مذاکرات عنوان کردند که تغییرات مثبت در راه است.
دکتر روحانی افزود: بسیار خوشحالم که نخست وزیر ژاپن در ...

سرخط اخبار