نگاهی اجمالی به حضور کشورهای آسیایی در قهرمانی آسیا

برنا نیوز سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۴
بیست و سومین دوره مسابقات قهرمانی آسیا دو و میدانی به میزبانی قطر برگزار می شود. نگاهی اجمالی به حضور کشورهای مختلف آسیایی در این رویداد داریم.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون قایقرانی، مسابقات دو و میدانی قهرمانی آسیا برای بیست و سومین دوره از روز یکشنبه 1 تا 4 اردیبهشت ماه در دوحه قطر برگزار می شود. تیم ملی دو و میدان ایران با 16 ورزشکار راهی این دوره از رقابت ها خواهد شد. در نگاهی اجمالی به حضور کشورهای مختلف آسیایی در آوردگاه بومی قاره کهن، شبه قاره چین با کسب 17 دوره قهرمانی همچنان به عنوان ابر قدرت در رقابت های قهرمانی آسیا یکه تازی می کند.
با وجود اینکه کشور ژاپن برای چهار دوره متوالی از آغاز تاریخ برگزاری مسابقات دو و میدانی قهرمانی آسیا که در سال 1973 در ماریکینای فیلیپین برگزار شد، در دوره های سوم و چهارم سال های 1979 و 1981 که در شهر توکیو میزبان این رقابت ها بود، عنوان قهرمانی را به همتایان چشم بادامی چین واگذار کرد، تا کش و قوس برتری دو و میدانی در این قاره به جایی رسد که کشورهند پس از 17 دوره اقتدار چینی ها در جدول رده بندی قهرمانی مسابقات آسیایی و در سومین دوره میزبانی این رقابت ها در سال 2017، سدّی در برابر ابر قدرت دو و میدانی آسیا شده است، عنوان قهرمانی را پس بگیرد تا برای نخستین بار بر سکوی قهرمانی مسابقات قهرمانی آسیا عرض اندامی کرده باشد.
آمار خیره کننده کسب 308 مدال طلا، 206 نشان نقره و 113 مدال برنز و مجموع 627 مدال و با آمار بیشترین جمعیت در کشورهای جهان از 22 دوره مسابقات قهرمانی آسیا و کسب عنوان نخست در جدول رده بندی مدالی تیم های آسیایی گواه این ادعا است که چین قدرت بی چون و چرای دو و میدانی آسیا در جهان است.
در این جدول، ژاپنی ها با 151 طلا، 191 نقره و 212 نشان برنز در جایگاه دوم هستند و هند با 85 ...