تلاش امام سجاد(ع) در بازگرداندن وجدان مردم/ پیام رسان عاشورا

خبرگزاری مهر پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۷:۴۱

خبرگزاری مهر ، گروه دین و اندیشه: حضرت امام سجاد (ع) بعد از واقعه عاشورا و حوادث بعد از آنکه بر خاندان رسالت رفته است نقش مهمی ایفا می کنند. امام زین العابدین(ع) برای خویش بعد از حادثه روز عاشورا و اتفاقات دردناکی که بعد از آن برای اهل بیت رفته است در دو بعد و جایگاه اهداف مهمی را تعریف کرده و باید اعتراف کرد که اگر این امام همام نبود نه تنها مردم این دوران از حقایق حادثه کربلا بی خبر بودند، بلکه مردم دوران امام سجاد (ع) نیز در اوج بی خبری زندگی می کردند، از پیام های عاشورایی قیام امام حسین (ع) بی خبر می ماندند.
هدف اول: بازگرداندن وجدان مردم به سوی معرفت توحیدی
فضای عمومی جامعه اسلامی تحث تأثیر تبلیغات امویان مسموم شده بود، فلذا امام سجاد (ع) بر آن شدند تا با برگرداندن وجدان مردم و عموم جامعه بسوی درگاه حضرت احدیت و توبه دادن مردم از جنایات و نفس پرستی های خویش بتوانند باردیگر جان ها و دل ها را شست و شو دهند و قلب ها را برای پذیرش معارف توحیدی و بیانات علمی چه توسط خویش و چه توسط فرزندان خویش که در سال های بعد از ایشان مقام ولایت و امامت را بدست می آورند آماده کنند.
صحیفه سجادیه
امام سجاد (ع) با ادعیه معروف خود که در صحیفه قدسیه سجادیه جمع آوری شد و بیشتر آن ادعیه نورانی شامل توبه و استغفار و بازگشت به درگاه الهی است و انسان را متوجه عظمت توحیدی و رسالت نبوی و ولایت علوی می کند، فضای عمومی قوم ها و امت را به سمت پروردگار سوق داد و آن ها را متوجه حقیقت اعمال ایشان کرد.
برای درک این معارف چاره ای غیر از آمرزش خواهی نبوده و نیست. چگونه دل های سنگ می توانند حقایق الهی را درک کنند مگر آنکه نرم شده باشند؟ به تعبیر ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار