ایسنا/زنجان معاون امور توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی استان زنجان گفت: اطلاعات کم مردم و انجام ندادن مشاوره ژنتیکی به خصوص در مواردی که بیماری ژنتیکی در خانواده وجود دارد، باعث تکرار بیماری در نسل های بعدی می شود.

گل نسا آقامحمدی در گفت وگو با ایسنا، در رابطه با فعالیت مراکز مشاوره های ژنتیک، اظهار کرد: مراکز مشاوره های ژنتیک برای پیشگیری از بروز و شیوع معلولیت ها فعالیت می کنند که با توجه به پیشرفت های اخیر در زمینه تشخیص و پیشگیری بیماری های ارثی، مشکلات و معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیکی قابل پیشگیری است.
وی تصریح کرد: مشاوره ژنتیک با افزایش سطح اطلاعات و آگاهی مردم، نقش موثری را در انجام خدمات پیشگیرانه ایفا می کند و به طور کلی بررسی های ژنتیکی فقط برای تشخیص ارثی بودن یک بیماری و چگونگی به ارث رسیدن آن ها، اهمیت ندارد؛ بلکه از نظر پیش آگهی و احتمال ابتلای فرزندان بعدی و تشخیص در دوران جنینی و جلوگیری از تکرار مشکلات حائز اهیت است.
این مسئول بیان کرد: استراتژی بهزیستی در جهت پیشگیری از بروز بیماری های زنتیکی، آگاه سازی گروه هدف، شناسایی افراد پرخطر و پیشگیری اولیه با انجام مشاوره های ژنتیکی و در صورت لزوم انجام آزمایشات ژنتیکی است.
آقامحمدی با بیان اینکه مشاوره های ژنتیک در همه شهرستان های استان وجود ندارد، گفت: مراکز مشاوره ژنتیک در همه شهرستان های استان وجود ندارد ولی افراد به شهرستان های دارای مراکز ارجاع داده می شوند و این برنامه از سال ۱۳۷۸ با تاسیس مرکز مشاوره ژنتیکی امام خمینی (ره) در زنجان شروع شده و دو مرکز در شهرستان زنجان داریم که مشاوره انجام داده و یک مرکز مشاوره در شهرستان خدابنده وجود دارد که مشاوره انجام می دهند. همچنین یک خدمت کاملا تخصصی است که در آنجا امور مشاوره ای انجام داده می شود.
معاون امور توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی استان زنجان خاطرنشان کرد: غربال اختلالات ژنتیک در افراد ۱۵ تا ۲۵ ساله که با هدف ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار