هیچ چاه فعال کشاورزی غیرمجازی در استان مرکزی اضافه نشده است

خبرگزاری تسنیم دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۱
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی از آغاز رفع تصرفات در بستر رودخانه های استان مرکزی گفت: طی ۳ سال گذشته هیچ چاه فعال کشاورزی غیرمجازی به چاه های غیرمجاز استان اضافه نشده است.

- اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک ، عزت الله آمره ای ظهر امروز در شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی با اشاره به میزان بارندگی های استان در سال آبی امسال، اظهار داشت: از ابتدای سال آبی امسال، 274 میلی متر بارندگی داشته ایم که در نیم قرن اخیر بی سابقه بوده به گونه ای که نسبت به سال آبی گذشته 130 درصد و نسبت به بلند مدت 75 درصد رشد داشته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی افزود: در دو موج بارندگی در 5، 6، 11 و 12 فروردین امسال 166 میلی متر بارندگی در استان داشته ایم و کمیجان و شازند بیشترین سهم را در این میان به خود اختصاص داده اند.
وی تصریح کرد: بررسی موج بارندگی ها، حاکی از آن است که حداقل بارندگی در شهرستان های استان 50 میلی متر بوده است.
آمره ای بیان کرد: بیشترین ورودی سیلاب در ورودی سد ساوه با حجم 500 متر مکعب در ثانیه و در پل دو آب با حجم 140 متر مکعب در ثانیه بوده است.
توقف افت سالیانه سفره های آب های زیرزمینی استان
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی عنوان کرد: حجم بارش های استان تا کنون 14 میلیارد متر مکعب بوده که بخش عمده آن تبخیر و تعرق شده و 2 میلیارد و 200 میلیون متر مکعب از آن هم در آب های زیرزمینی نفوذ کرده است.
وی خاطرنشان کرد: با این حجم از بارندگی، افت سالیانه سفره آب های زیرزمینی متوقف شده اما این بدان معنی نیست که افت های سال های گذشته هم جبران شده باشد.
آمره ای ادامه داد: حجم روان آب های سال آبی امسال استان هم، یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب بوده که 200 میلیون متر مکعب آن مربوط به مهر تا اسفند سال 97 و مابقی برای سال 98 است.
وضعیت خوب سدهای بزرگ استان ...

سرخط اخبار