هشدار «فرونشست» از غرب تا شرق پایتخت/ از تخریب خطوط راه آهن تا تهدید امنیت غذایی

انتخاب پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۱
پدیده فرونشست زمین به عنوان یکی از سه چالش مهم زیست محیطی استان تهران به شمار می رود و نیازمند نگاه جدی مسؤولان است.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 استان تهران به عنوان مرکز ثقل توسعه در کشور چه در حوزه منابع انسانی و چه در حوزه های زیرساختی همواره در معرض آسیب ها و بحران های متعددی بوده است. افزایش بی رویه جمعیت در این استان باعث هدر رفت منابع زیرزمینی شده، و این استان را در آستانه برخی مشکلات قرار داده است.
فرونشست زمین از جمله مشکلاتی است که استان تهران با آن مواجه است، پدیده ای که هرچند وقت یکبار در گوشه ای از استان ایجاد مشکل می کند و به گفته کارشناسان یکی از چالش های مهم زیست محیطی این استان است.
فرونشست زمین، نشست تدریجی یا ناگهانی قسمت هایی از سطح زمین به واسطه نیروی ثقل است که در اثر انحلال، حفاری، جابه جایی مصالح یا استخراج سیالات زیرسطحی ایجاد می شود. پژوهشگران رابطه بین توسعه شهری و فرونشست زمین را رابطه ای دوجانبه می دانند که هر دو بر هم تاثیرگذاشته و تأثیر می پذیرند.
پژوهشگران معتقدند کلان شهرها به جهت رشد سریع در توسعه شهری در بخش های مختلف صنعت، تجارت و حمل ونقل اثرات زیست محیطی منفی از خود بر جای می گذارند، مانند تغییر در کاربری اراضی کشاورزی به مسکونی، مصرف بی رویه منابع آب های زیرزمینی جهت گسترش فعالیت های صنعتی و افزایش جمعیت. این اثرات منفی در نهایت منجر به بروز پدیده فرونشست می شود و همین پدیده می تواند برنامه و فرآیند توسعه شهر را متأثر سازد.
حل مشکل فرونشست همت جمعی می خواهد
فرونشست های اتفاق افتاده در سالهای اخیر تهران را مستعد این پدیده نشان داده است و می تواند در صورت عدم توجه مسؤولین بحران آفرین باشد. حساسیت این موضوع نشان می دهد که حل این بحران نیازمند عزم جدی و حرکتی یکپارچه است.
معاون فنی ...

سرخط اخبار