حمایت لفظی آمریکا از تحقیقات درباره قتل خاشقچی

فارس نیوز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۲
دولت آمریکا که همچنان به پشتیبانی عملی از حملات عربستان سعودی به یمن ادامه می دهد، مدعی شد از ریاض خواسته تحقیقات در مورد قتل «جمال خاشقچی» را هرچه سریع تر به نتیجه برساند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، در شرایطی که آمریکا از زمان کشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی عملا اقدامی علیه خاندان سعودی انجام نداده است، یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفت که به تازگی دولت «دونالد ترامپ » رئیس جمهور آمریکا، سعودی ها را تحت فشار قرار داده است تا نشان دهند که پیشرفت ملموسی در تحقیقات در مورد این حادثه صورت گرفته است.
طبق این گزارش، یک مقام ارشد آمریکایی گفته است که واشنگتن از ریاض خواسته تا پیش از سالگرد قتل خاشقچی، اقدامی ملموس در این راستا انجام دهد.
این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، گفته است که از دید آمریکا مسئله قتل خاشقچی همچنان «موضوعی داغ» است و نظام سعودی باید درخواست آمریکا را «جدی» تلقی کند. وی البته نگفته است که اگر ریاض اقدامی در جهت روشن شدن واقعیت قتل خاشچقی انجام ندهد، با چه تبعاتی روبرو می شود.
وی افزود: «سعودی ها باید تحقیقات خود را کامل کنند و در آستانه سالگرد (قتل خاشقچی) اقدامی صورت دهند.»
همچنین، نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات با اشاره به شواهد دست داشتن «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در مرگ خاشقچی و مرگ غیرنظامیان در اقدام نظامی ریاض علیه یمن، تلاش ها برای جلوگیری از فروش تسلیحات آمریکا به عربستان سعودی را تشدید کرده اند.
مهر ماه سال گذشته خاشقچی که از منتقدان رژیم سعودی بود و از چند ماه پیش به تبعید رفته بود، برای انجام برخی امور اداری به کنسولگری سعودی در استانبول رفت، اما دیگر هرگز زنده از این ساختمان خارج نشد. بعدها گزارش های رسانه ای و اعتراف رژیم سعودی مشخص کرد که خاشقچی را یک تیم ترور کشته و تکه تکه کرده است. از آن زمان آمریکا دولت آمریکا فقط به ...

سرخط اخبار