توان دریایی ایران تا پیش از انقلاب در خدمت آمریکا و انگلیس بود و آن ها نیز مانع از قدرت گرفتن نیروی دریایی می شدند، اما امروز توانستیم از تهدید به جنگ یا مصادره عبور کنیم و به بازدارندگی برسیم.

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا، حضور ایران در دریا و شکل گیری قدرت دریایی ایران، هرچند در دوره صفویه و با اخراج پرتغالی ها از خلیج فارس و جزیره هرمز کلید خورد، اما با مداخله انگلیسی ها به سرانجام نرسید. در دوره قاجاریه نیز تلاش های جسته و گریخته ای برای خرید تجهیزات دریایی انجام گرفت، اما استفاده ای از آنان نشد و چند کشتی خریداری شده نیز به تدریج در نزدیکی بوشهر در آب فرو رفتند و غرق شدند.
در اواخر دوره قاجار و همزمان با جنگ جهانی اول، انگلیس که در خلیج فارس حضور نظامی داشت، اقدام به تشکیل پلیس جنوب در ایران کرد و از سواحل و بنادر ایران به نفع خود بهره برد. تا زمانی که انگلیس در خلیج فارس حضور داشت، خبری از ظهور توان دریایی ایران نبود.
در دوره پهلوی نیز هرچند نیروی دریایی ایران با خرید تجهیزات مدرن از آمریکا و انگلیس قدرت گرفت، اما توان آن در راستای تامین منافع آمریکا و تبدیل شدن ایران به ژاندارم منطقه و خلیج فارس بود. در همین راستا هم بود که شاه با نظر انگلیسی ها، بحرین را از ایران جدا کرد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی اولین گام در راستای بومی شدن قدرت دریایی ایران برداشته شد و جوانان متخصص ایرانی در غیاب مستشاران خارجی موفق شدند تجهیزات را به کار بگیرند و تعمیر کنند.
قدرت نوپای دریایی ایران در دهه اول پس از پیروزی انقلاب اسلامی با جنگ تحمیلی عراق و حملات ناو های آمریکایی در خلیج فارس روبرو شد. هرچند در این دوره ضرباتی به نیروی دریایی ایران وارد شد، اما مقاومت نیرو های دریایی ارتش و سپاه مانع از توقف رشد توان دریایی ایران شد و پس از پایان جنگ تحمیلی با تقسیم کاری که بین دو نیروی دریایی سپاه و ارتش انجام گرفت، ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری