رئیس کل بانک مرکزی آمار دوم از بازگشت ارزهای صادراتی را در جمع فعالان اقتصادی ارائه کرد. پیش از این، فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی گفته بود که ظرف ۱۸ماه گذشته تنها ۴۵درصد از ارزهای صادراتی وارد چرخه اقتصادی کشور شده است.
به گزارش تین نیوز به نقل از دنیای اقتصاد، اما رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته روایتی دیگری داشت. عبدالناصر همتی با بیان اینکه آماری که وزیر اقتصاد داده باید اصلاح شود، رقم بازگشت دلارهای صادراتی را ۷۱درصد اعلام کرد. البته آمار دوم، برخلاف بازه ۱۸ماهه دژپسند، مربوط به بازه زمانی ۲۱فروردین سال ۹۷ تا ۳۱اردیبهشت ماه امسال است.
رئیس کل بانک مرکزی در جمع فعالان اقتصادی از تصمیمات ارزی یک ساله خود در مدیریت و تامین ارز دفاع کرد و مهم ترین نکته ای که به آن اشاره داشت عدم دخالت بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز بود؛ چراکه به گفته او، بانک مرکزی فقط می تواند در خصوص عوامل عرضه و تقاضا دخالت کند نه نرخ ارز. البته در این جلسه عبدالناصر همتی از مواضعی همچون واردات بدون انتقال ارز، مدت زمان بازگشت ارز صادراتی، سود بانکی و تامین ارز واردات دفاع کرد.
اما یکی دیگر از نکات بسیار مهم صحبت های او به میزان برگشت ارز صادراتی اختصاص یافت. او آماری را از این میزان ارائه داد که مغایر با آمار وزیر اقتصاد بود. وزیر اقتصاد در نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی میزان ارزهای بازگشته به چرخه اقتصادی کشور را ۴۵ درصد در بازه ۱۸ ماهه عنوان کرد.
اما همتی در این نشست با تغییر بازه زمانی اعلام کرد که ۷۱ درصد از ارزهای صادراتی به کشور برگشته و آمار وزیر اقتصاد باید اصلاح شود. در عین حال رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار