در پی موافقت اکثریت مردم شیلی با بازنویسی قانون اساسی به جا مانده از دوران دیکاتوری آگوستو پینوشه بسیاری از شهروندان این کشور در خیابان ها جشن گرفتند. اکثریت مردم شیلی روز یک شنبه با شرکت در یک همه پرسی به تغییر قانون اساسی چهل ساله این کشور رأی مثبت دادند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در پی موافقت اکثریت مردم شیلی با بازنویسی قانون اساسی به جا مانده از دوران دیکاتوری آگوستو پینوشه بسیاری از شهروندان این کشور در خیابان ها جشن گرفتند.
به گزارش یورونیوز، اکثریت مردم شیلی روز یک شنبه با شرکت در یک همه پرسی به تغییر قانون اساسی چهل ساله این کشور رأی مثبت دادند.
بر اساس این همه پرسی، تدوین قانون اساسی جدید شیلی در یک شورای منتخب ۱۵۵ نفری با عنوان «مجمع موسسان» که به طور مساوی از شهروندان زن و مرد تشکیل شده، صورت خواهد گرفت.
تغییر قانون اساسی یکی از خواسته های معترضان در شیلی بود که برای مقابله با نابرابری ها از یک سال پیش در خیابان ها تظاهرات می کردند.
ناآرامی ها در شیلی که با افزایش قیمت بلیت مترو در سانتیاگو در ۱۸ اکتبر ۲۰۱۹ آغاز شده بود به سرعت به یک اعتراض گسترده علیه تبعیض و نابرابری اجتماعی در این کشور تبدیل شد. در جریان این اعتراض ها حداقل سی نفر کشته و هزاران نفر زخمی شدند.
در جریان بحث پیرامون قانون اساسی جدید شیلی، مسأله حق و حقوق اقوام و جمعیت بومی مانند ماپوچه ها، آیماراها و راپانوئی ها از جمله موضوع های مطرح شده است.
در جریان اعتراض های اجتماعی در شیلی که منجر به توافق سیاسی برای برگزاری همه پرسی قانون اساسی در این کشور شد، پرچم ماپوچه ها به صورت گسترده دیده می شد.
خواسته قدیمی سرخپوستان ماپوچه، استرداد زمین هایشان و خودمختاری بیشتر است. از همین رو ماپوچه ها نظرهای متفاوتی پیرامون قانون اساسی جدید شیلی دارند، برخی به روند سیاسی کنونی اعتقاد دارند اما در مقابل عده ای طرفدار روش های تندتر هستند.
تردیدها در قانون اساسی جدید
با این حال رهبر ماپوچه ها به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار