از رویای نیل تا فرات تا دغدغه نان/ نگاهی متفاوت به انتخابات اسرائیل

اندیشکده روابط بین الملل سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲

شکست جناح راست اسرائیل در انتخابات اخیر، هرچند به خودی خود شگفتی بزرگی به شمار می آید، اما برخی کارشناسان با طبیعی دانستن این رویکرد، آن را بخشی از روند تاریخی اضمحلال این رژیم می دانند.
اندیشکده روابط بین الملل به نقل از LHVnews؛ بر خلاف پیش بینی های موجود، انتخابات اسرائیل شگفتی آفرید و با ریزش آرای ائتلاف نتانیاهو و لیبرمن، صهیونیست ها خود را برای شکننده ترین ائتلاف ممکن آماده می کنند. این نتایج که به معنی پاسخ منفی قاطع ساکنان سرزمین های اشغالی به سیاست های جنگ طلبانه نتانیاهو است، خبر از تغییرات بنیادینی می دهد که نتانیاهو یا فرد دیگری باید آن را مد نظر قرار دهد.
در کنست نوزدهم، تا حدود زیادی از چهره های نظامی کاسته شده و فقط چهار نفر سابقه نظامی دارند. این در حالی است که تعداد زنان و افراد مذهبی افزایش چشم گیری داشته است و حدود یک سوم نمایندگان، افراد مذهبی هستند.
تحلیل های متفاوتی از نتایج این انتخابات، از شکست سیاست های جنگ طلبانه نتانیاهو، تا افزایش امید برای صلح در منطقه و مذاکره با فلسطینیان ارایه شده است.
در گام نخست هر چند تضعیف جناح راست نشان از تمایل جامعه اسرائیل به تغییر رویکرد در قبال مسایل منطقه ای و جهانی است، اما مرور روند تغییرات دولت های این رژیم، خبر از واقعیات دیگری می دهد که توجه به آن ها می تواند در درک بهتر حقایق این رژیم به ما کمک کند.
بررسی رویکرد نسل اول رهبران این رژیم به خوبی نشان می دهد که آن ها چگونه با طرح تاسیس اسرائیل بزرگ، رویای نیل تا فرات را در سر می پروراندند.
در گام بعد با آشکار شدن عملی نبودن این طرح، سیاست صلح با همسایگان، در دستور کار سردمداران تل آویو قرار گرفت. طراحان ...

سرخط اخبار