کشورهای چین و روسیه نسبت به وضعیت ایران در FATF آرایش جدید بگیرند و فعالیت های بانکی و ارتباط مالی را محدود کنند، این کشورها در انجام تراکنش با اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، احتیاط به کار برده و از انجام تراکنش پرهیز می کنند.

به گزارش تابناک به نقل از دنیای اقتصاد، پیگیری ها حاکی از آن است که کشورهای دوست نیز ناچار شدند نسبت به وضعیت ایران در FATF آرایش جدید بگیرند و فعالیت های بانکی و ارتباط مالی را محدود کنند.
روسیه و چین در انجام تراکنش با اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، احتیاط به کار برده و از انجام تراکنش پرهیز می کنند. این خبر از سوی رئیس اتاق ایران و چین اعلام شده و پیگیری ها نیز آن را تایید می کند. محرومیت های جدید
روز گذشته مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، در این باره به «ایلنا» گفت: در حال حاضر عملا هیچ مبادله بانکی با روسیه و چین نداریم و اگر فردی با پاسپورت ایرانی در این کشورها درخواست خدمات بانکی کند، از ارائه آن خودداری می شود. اخیرا خبرگزاری رویترز اعلام کرد که بانک های چینی وادار شده اند به دلیل تحریم های آمریکا هر چه زودتر از سیستم پیام رسان سوئیفت جابه جا شوند و به سیستم پیام رسان چینی روی آورند.
اما رئیس اتاق ایران و چین تاکید کرد: «باید توجه داشت که مشکل اصلی مبادلات ما در سوئیفت نیست، بلکه این است که هیچ بانکی حاضر به همکاری با ما نیست چون در مظان پولشویی هستیم و این منهای تحریم های آمریکا است که باعث فشار مضاعف روی ما شده است.»
حریری تصریح کرد: «الان دو مشکل اساسی در سیستم بانکی داریم؛ یکی تحریم های آمریکا است که هر کشور همکار با ما را در تور تحریم های خود قرار می دهد. مشکل دوم؛ موضوع FATF است که نپذیرفتن شرایط آن موجب این مشکل شده است. به طوری که در هفته اخیر از سوی این نهاد مالی مکررا به سیستم های بانکی دنیا بخشنامه شده مبنی بر اینکه ایران یک کشور پرریسک است و باید مبادلات مالی آن به شدت کنترل شود.»
حریری ...

سرخط اخبار