در پیش نویس لایحه اصلاح مالیات های مستقیم موضوع اخذ مالیات از برخی بخش های بیمه ای از جمله بیمه های عمر و زندگی نیز مطرح شده که البته هنوز نهایی و اجرایی نشده ولی صنعت بیمه با آن مخالف است و طی مدت اخیر بارها در این باره موضع خود را اعلام کرده است.

به گزارش بنکر ( Banker )، در همین رابطه اخیرا مدیران عامل بیمه طی نامه ای به رئیس جمهوری درخواست خود برای حذف نشدن معافیت های مالیاتی در صنعت بیمه را مطرح کردند.
در این نامه که در اختیار خبرگزاری ایسنا قرار گرفته است، مدیران بیمه از رئیس جمهوری خواسته اند که معافیت «بیمه های درمان تکمیلی» و «بیمه های زندگی» از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده (به دلیل ماهیت این بیمه نامه ها) مطابق گذشته ادامه داشته باشد.
همچنین مدیران این بخش اعلام کردند که «بیمه نامه های شخص ثالث وسایل نقلیه» به دلیل نرخ گذاری تعرفه ای توسط دولت و دریافت بیش از ۲۰ درصد حق بیمه به عنوان عوارض جهت پرداخت به «وزارت بهداشت»، «پلیس راهور» و «صندوق تامین خسارت های بدنی» و نیز اجباری بودن خرید آن، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف باشد تا از تحمیل هزینه آن به مردم جلوگیری شود.
اما مدیران بیمه در مکاتبه خود با روحانی موضوع پائین بودن ضریب نفوذ بیمه در کشور و فاصله آن تا حد مطلوب را مورد اشاره قرار داده و اعلام کرده اند که افزایش هزینه بیمه در صورت دریافت مالیات، با هدف گذاری برای افزایش ضریب نفوذ بیمه فاصله دارد.
مدیران بیمه توضیح داده اند که اعمال مالیات بر «بیمه به عنوان یکی از مصارف ضروری مردم»، هم به صورت مستقیم و هم از طریق افزایش هزینه های سرمایه گذاری و تولید، موجب کاهش بیشتر سهم بیمه از سبد هزینه های خانوار و «نیاز به جبران خسارت وارده به جامعه توسط دولت» خواهد شد. در واقع بالا رفتن هزینه در بخش های مختلف اقتصادی و تولیدی و به تبع آن افزایش قیمت ها در بازار و جلوگیری از سرمایه گذاری و رونق تولید از جمله پیامدهای اخذ نادرست عوارض و مالیات به شمار می ...

سرخط اخبار