دخالت های خارجی در هنگ کنک؛ آشوب ها به سمت جدایی طلبی پیش می روند

تیتربرتر چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۲

به گزارش تیتربرتر؛
تظاهرات هنگ کنگ همچنان که هر روز بیشتر از روز قبل چهره ای خشن به خود می گیرد، نشانه هایی غیرقابل انکار از هدایت به وسیله طرف های خارجی از جمله آمریکا و انگلیس را در خود دارد.
گروه بین الملل خبرگزاری فارس، مهدی خدابخش – اغتشاشات در هنگ کنگ از سه ماه پیش و در پی تصویب لایحه ای در پارلمان این منطقه خودمختار مبنی بر استرداد مجرمان تحت تعقیب به چین، شروع شد. بعد از این اقدام بود که اعتراضات و تظاهرات هایی علیه این قانون، از تاریخ نوزدهم خرداد در سراسر هنگ کنگ آغاز شد.
معترضان هنگ کنگی این لایحه را موجب تضعیف استقلال این منطقه می دانستند. آنها حتی علی رغم اعلام فرماندار هنگ کنگ مبنی بر تعلیق نامحدود قانون استرداد مجرمان به چین، باز هم به تجمعات غیرقانونی در خیابان های این منطقه خودمختار ادامه دادند. روزنامه های پرتیراژ و رسانه های برجسته چین، دست های خارجی را پشت پرده تظاهرات در هنگ کنگ و تحریک کننده مردم برای پیوستن به آنها جهت ضربه زدن به نفوذ پکن اعلام کردند.
هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره بریتانیا بود اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست. هنگ کنگ دارای بیش از ۷ میلیون نفر جمعیت است و یکی از مراکز مهم مالی در منطقه شرق آسیا و جهان به شمار می رود.
پس از گذشت حدود بیست روز از آغاز تظاهرات در هنگ کنگ، این اعتراضات رفته رفته چهره ای خشن به خود گرفته و وارد فضای درگیری معترضان با نیروهای امنیتی و پلیس شد. تظاهرات هنگ کنگی ها که دیگر از شکل اعتراض مدنی به یک قانون، به اغتشاش و برهم زدن نظم عمومی و سرپیچی از قانون تبدیل شده بود، ساختمان پارلمان ...

سرخط اخبار