کرمان-محور شهداد – نهبندان در جنوب شرق کشور طی سال های ۷۳-۷۲ برای دسترسی به کویر و به صورت اضطراری ایجاد شد و بنا بر گفته کارشناسان ازآنجاکه مسائل فنی، اصولی و توپوگرافی منطقه در ساخت این جاده رعایت نشد لذا با هر بارندگی رانندگان شاهد آب گرفتگی بسیاری از نقاط این جاده بودند تا اینکه در برابر سیل فروردین ماه سال جاری در برابر حوادث غیرمترقبه تاب نیاورد و به بخشی زیادی از جاده به طور کامل پاک شد.

قدس آنلاین -گروه استان ها: این جاده ۱۶۵ کیلومتری به عنوان محور اصلی و محل عبور کالا به شمال شرقی کشور شناخته می شود و سالانه تعدادی از اتوبوس های زائران حضرت ثامن الحجج (ع) از استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب استان کرمان از همین مسیر تردد می کنند.
این جاده ترانزیتی که یکی از محورهای گردشگری و مواصلاتی است راه ارتباطی استان کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی را به یکدیگر متصل می کند که متأسفانه از زمان سیل فروردین ماه تاکنون بلاتکلیف مانده است.
فروردین ماه امسال با جاری شدن سیلاب افزون بر ۳۵ کیلومتر از این محور به طورکلی تخریب شد تا جایی که امکان تردد تمامی وسایط نقلیه را سلب کرد.
ازآنجاکه مردمان این مناطق را روستانشینان و کشاورزان تشکیل می دهند لذا بازسازی این محور بسیاری مهم و از اولویت هایی است که باید در دستور کار مسئولان قرار بگیرد.
بسیاری از مردمان این ناحیه که راه ارتباطی آن ها مسدود و دچار اختلال شده است بیم آن رادارند که این محور هم چون سایر پروژه ها به دست فراموشی سپرده شود اعتباری برای بهسازی آن تأمین نشود.
بازگشایی موقت محور
خسارت سیلاب به محور شهداد- نهبندان بیش از ۸۵۰ میلیارد ریال برآورد شده است و پس از بسته شدن این محور، مسیر ارتباطی نهبندان- بیرجند- دیهوک- راور جایگزین شد که مسیری طولانی تر و در حقیقت هزینه بر بود.
ازآنجاکه مردمان این مناطق را روستانشینان و کشاورزان تشکیل می دهند لذا بازسازی این محور بسیاری مهم و از اولویت هایی است که باید در دستور کار مسئولان قرار بگیرد همچنین ازآنجاکه بسته بودن این مسیر تأثیر مستقیمی بر اقتصاد، گردشگری و امدادرسانی و رفت وآمد مردم محلی ۳ استان گذاشته ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار